Szkolnictwo polskie na Ukrainie.

Szkolnictwo ludowe polskie na Ukrainie, pomimo niesprzyjających warunków, jak brak nauczycieli, domów i podręczników, rozwija się bujnie. W ciągu półtora roku powstało nowych pół tysiąca szkół. Średnie szkoły polskie znajduję się już nietylko w każdem większem mieście, ale nawet w małych miasteczkach. Jest ich już z górą 20.

 

Troskliwą opiekę nad szkolnictwem polskiem roztocza Polska Macierz Szkolna. Zanim powstanie projektowany polski uniwersytet w Kijowie, powołano tam tymczasowo do życia kursy uniwersyteckie. Jeżeli rozpoczęta przez koła polskie akcya rewindykacyj kościoła, klasztorów i licznych polskich, fundacyj (jak np. liceam Krzemienieckiego) zyska powodzenie, polskie szkolnictwo na Ukrainie zdobędzie sobie trwałe podstawy materyalne.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-06-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.