Krwawe walki uliczne w Quebec.

ZURYCH 18/5. (Tel. wł.) Jak donoszą z Paryża, w Kanadzie francuskiej został zaprowadzony obostrzony stan oblężenia. Przyczyny tego są formalne bitwy, jakie mi zły miejsce w Quebec między ludnością a wojskiem. Według otrzymanych wiadomości tłum podzielił się na bandy po 1000 ludzi, uzbrojonych w karabiny i rewolwery i pozostających pod rozkazami jakiegoś tajemniczego dowództwa. Krwawa walka w ciągu trzech dni i nocy utrzymywała pod strachem cały kwartał miasta, gdyż bitwy rozgrywały się na ulicach tego kwartału. Pierwszego dnia przybyłym żołnierzom udało się rozproszyć wichrzycieli, następnego jednak dnia rozruchy wybuchły ze zdwojoną mocą.

 

Składy broni zostały rozbite, a karabiny, rewolwery i amunicja zrabowaną. Wtedy tłum udał się do więzienia, by oswobodzić aresztowanych w dniu poprzednim. Spalono skład benzyny. Gdy przybyła wezwana kawalerja, doszło do regularnej bitwy, podczas której zginęło i zostało poranione mnóstwo ludzi. Oddziały karabinów maszynowych wystąpiły na główne ulice. Kawalerja z dobytemi szablami rzuciła się do ataku, została jednak zasypaną gradem kul i kamieni. Zawiązała się wściekła walka. Ulice miasta robią wrażenie pola bitwy. Rząd, spodziewając się dalszych zaburzeń, koncentruje wojska w mieście i okolicy.

 

Ziemia Lubelska, 18-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.