Z Chin

Z Chin, rozległego i ludnego mocarstwa w Azji, nadeszły do gazet niemieckich następujące wieści:

Pekin, d. 5. Rząd wywrotowy rossyjski starał się wejść w układ z rządem chińskim co do spraw dotyczących Syberji i Mandżurji. Rząd chiński odpowiedział jednak, że nie uznaje wcale dzisiejszego rządu w Rossji i nie chce żadnych z nim układów.

Na życzenie Anglji rząd chiński zgodził się wydalić z Chin wszystkich mieszkających tam kupców i fabrykantów niemieckich. Mają oni być przewiezieni pod strażą do Australji. Celem tego zarządzenia jest zniszczenie w Chinach wszelkiej działalności handlowej Niemców. Rząd niemiecki stara się usilnie, aby Chiny zaniechały tego zamiaru.

Do stolicy Stanów Zjednoczonych amerykańskich, Waszyngtonu, pojechało umyślne poselstwo chińskie. Kierownicy poselstwa oznajmili Amerykanom, że Chiny gotowe są posłać do Europy na wojnę z Niemcami miljon żołnierzy zupełnie uzbrojonych i wyuczonych, a nawet dać okręty potrzebne do przewozu tego wojska.

Gazeta Świąteczna, 12-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.