Kijów

Kijów, stolica nowego państwa rusińskiego, przezwanego Ukrajiną. Widać tu główną ulicę w Kijowie, zwaną Kreszcztyk. Po obu stronach są wielkie kamienice, pod któremi idą chodnikami kamiennemi przechodnie. Środkiem ulicy jadą wozy i dorożki i idą po żelaznych kolejinach wozy koleji ulicznej, popędzane naprzód silą elektryczną. Kijów jest to wielkie miasto, bo ma przeszło 200 tysięcy mieszkańców. Leży na wzgórzach nad rzeką Dnieprem. Od dawien dawna był stolicą książąt ruskich (ale nie rossyjskich czyli moskiewskich). Siedemset blizko lat temu

całą Ruś zawojowali Tatarzy i przez 80 lat potem książęta ruscy musieli słuchać Tatarów i płacić im podatki. Później Ruś przyłączyli do swego panowania Litwini, aż wkońcu razem z Litwą złączyła się ona w jedno mocarstwo z Polską i Kijów przez parę wieków należał do Polski. 250 lat temu Polska musiała oddać go państwu Moskiewskiemu wraz z calem Zadnieprzem i odtąd aż do naszych czasów Kijów był pod panowaniem Rossji. Ludność tego miasta jest teraz przeważnie rossyjska, aczkolwiek z owych dawnych, polskich czasów pozostało tam też do dziś dnia dużo Polaków. Rusinów w Kijowie mieszka bardzo mało, bo Rusini są to przeważnie rolnicy i mieszkają po wsiach.

Gazeta Świąteczna, 12-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.