Antysemityzm w Kijowie.

Dzienniki kijowskie donoszą o wypadku, rzucajacym charakterystyczne światło na stosunek Ukraińców do żydów. mimo ich radykalizmu społecznego. Widownią jego był Kijów w ostatnich dniach rządów Rady ukraińskiej z początkiem lutego. Rzuca on nader charakterystyczne światło na panujace tam stosunki. Oto do Kijowa zwołany został kongres żydowskich żołnierzy w Rosyi w celu stworzenia organizacyi »żołnierskiej samoobrony.« Na odbycie kongresu otrzymano pozwolenie rady centralnej ukraińskiej. Zaraz po rozpoczęciu zostało jednak zebranie na rozkaz komendanta kijowskiego rozwiązane.

 

W celu wyjaśnienia sprawy udała się delegacya pod przewodnictwem żołnierza Vogla do komendanta i prosiła go, aby rozkaz swój cofnął, komendant jednak przyjął delegacyę stekiem wyzwisk, twierdząc, że wszyscy żydzi są wrogami niepodległej Ukrainy. Na dobitkę kazał on przewodniczącego delegacyi zaaresztować 3 w przeciągu 24 godzin rozstrzelać.

 

Kiedy żydowscy członkowie Rady ukraińskiej dowiedzieli się o tem zażądali od sekretaryatu generalnego wyjaśnienia w tej mierze. Sekretaryat zadowolił się jednak odpowiedzią, że cała władza spoczywa obecnie w rękach komendanta wojskowego. Na znak protestu opuścili interpelanci salę a sekretarz stanu dla spraw żydowskich, Silberfarb, złożył swój urząd.

 

Dziennik Śląski, 11-05-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.