Rozruchy głodowe w Holandyi

Gazety donoszą w dalszym ciągu o poważnych rozruchach głodowych w Holandyi: Korespondent Lokalanzieger’a« donosi z Rotterdamu pod dniem 12 bm.: Rozruchy powtórzyły się wczoraj wieczorem w większej części miast Holandyi. W Harlem i w Hadze przybrały one bardzo krwawy charakter. W Harlem kilkakrotnie okazała się potrzeba wkroczenia policyi, artyleryi i piechoty. Około godz. wieczorem wojsko stoczyło formalną bitwę z wzburzonym tłumem. W Hadze na placu Orańskim tłum rozrzucił bruk i obsypywał kamieniami policyę, która wówczas zrobiła użytek z broni palnej.

Tysiączne tłumy, ze znanym rewolucyonistą de Visserem na czele, przeciągały ulicami miasta. Policya przeszkodziła pochodowi wtargnąć na Binnerhof, gdzie mieszczą się gmachy rządowe i gmach parlamentu. Następnie we wszystkich dzielnicach miasta miały miejsce krwawe starcia. Poseł angielski prosił telefonicznie o nadesłanie posiłków wojskowych dla ochrony poselstwa. Na placu Książęcym musiała policya dać szereg salw ostremi nabojami. Setki szyb okiennych uległo rozbiciu. Na Wielkim Rynku policya również kilkakrotnie strzelała. O godz. 10 wieczorem zgromadziły się wzburzone tłumy przed zamkiem królewskim: gdy z tłumu posypały się kamienie, wówczas został on rozpędzony przez oddział huzarów.

W Amsterdamie doszło do wrzenia także wśród żołnierzy. Śpiewając pieśni socyalistyczne, wołali żołnierze: »My także jesteśmy głodni!«

Dziennik Śląski, 17-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.