Brak żywności w Holandyi.

Ze wszystkich stron Holandyi nadchodzę do Amsterdamu wiadomości o braku artykułów spożywczych i o manifestacyach głodowych. Prasa holenderska uważa sytuacyę wielkich mas ludności za nieznośną. Lud musi żywić się gotowanemi jarzynami, dla okraszenia ich jednak brak tłuszczów. W wielu miejscowościach nie widziano wogóle tłuszczów już od miesiąca. Podczas odwiedzin Amsterdamu przez królowę dnia 4 bm. doszło nawet do demonstracyi przeciwko monarchini. Ody królowa zjawiła się na ulicy, to zamiast zwykłych okrzyków powitalnych — odezwały się wołania: »Głód!«, »Chleba!« Wołania to zamieniły sie niebawem w jeden chór olbrzymi. Wołając »Głód!« — kobiety biegły za powozem królowej.

 

Jak donoszą z Hagi; władze miejscowe starają się zaradzić brakowi chleba przez sprzedaż ludowi ryżu.

 

Dziennik Śląski, 11-04-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.