Zamordowania byłych ministrów rewolucyjnych Kokoszkina i Szyngarewa

dokonali dnia 22-go z. m. w Piotrogrodzie marynarze i żohrerze czerwonej gwardyi. Na rozkaz Lenina wykryto już i aresztowano l2-tu zbrodniarzy.

W chwili dokonania zabójstwa w szpitalu maryjskun panowała zupełna ciemność wskutek wstrzymania prądu przez elektrownię, Zbrodniarze zniewolili jedną z sióstr miłosierdzia, aby świecą przyświecała im podczas zbrodniczego wykonywania swego rzemiosła. Ciała zamordowanych były wystawione przez kilka dni na widok publiczny. Niewiasty mdlały, inne złorzeczyły i przeklinały bolszewików. Obok ciał Kokoszkina i Szyngarewa spoczy- wało na marach ciało młodej rewolucyonistki rosyjskiej Garbotowskiej. Matka jej zmarła przed dwoma laty w więzieniu, w którem umieszczono ją za rządów cara za sprzyjanie ideom rewolucyjnym - ojciec ślęczał długie lata na Sybirze. Garbotowska widząc, że czerwona gwardya rozpędza strzałami grupę robotników, która kroczyła z czerwoną chorągwią ku Pałacowi Taurydzkiemu, i że chorąży został zabity, podbiegła i podniosła czerwony sztandar, obwinęła się nim i w tej pozycyi została zastrzelona. Ciało zabitego posła i delegata związku chłopów rosyjskich Languina leżało obok ciała Garbotowskiej. Głowa Longuina została zeszpecona do niepoznania kulą dum-dum. W pogrzebie uczestniczyły tysiące osób

 

Praca: szkice satyryczno-humorystyczne, 10-02-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.