Pomór strusi.

Pisma angielskie powtarzają informacyę „Weekly Cape Timesa" o pomorze strusi w Afryce Południowej. Jak wiadomo, sztuczny chów strusi w tych stronach pokrywał najznaczniejszą część zapotrzebowania piór strusich na całym świecie. Obecnie długotrwałe susze i upały wywołały pomór strusi, w tych na długie lata wywoó zniżkę prcdukcyi i prawdopobnie podniesienie się cen tego artykułu mody i zbytku. Farmerzy nie dość energicznie ratują swoje stada, ponieważ wymagałoby to znacznych kosztów, a wywóz piór skutkiem wojny niemal zupełnie ustał.

Skutkiem tego już obepue dwie trzecie strusi, hodowanych w Afryce, padło. Jednemu z farmerów z 1300 strusi zginęło 900, inny z 600 uratował ledm, inny z 500 posiada obecnie 11. Tylko nieliczni właściciele stad strusich, wierząc w ożywienie się i wzrost handlu tym artykułem po wojnie, ocalili ze znacznym nakładem kosztów stada swoje od zagłady. Los strusi południowo-afrykańskich jest próbką ścisłej zależności najdalszych nawet miejsc, w produkyjnych od rynku zbytu w Europie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-01-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.