Włamame do zamku cesarskiego w Wilhelmshohe.

Kradzież drogocennych dzieł sztuki.

Berlin. 29 listopada.

Podczas gwałtownej burzy, jaka nalała w nocy z poniedziałku na wtorek wtargnęli do cesarskiego zamku w Wilhelmshoehe włamywacze, i skradli tam znaczną ilość rzadkich zegarów, bronzów, waz, porcelany i broni, posiadających wysoką wartość jako dzielą sztuki. Wnioskując z liczby i rodzaju skradzionych dziel sztuki, należy przypuszczać, iż włamania dokonała większa liczba włamywaczy, którzy w niewyjaśniony dotychczas sposób zdołali się dostać do komnat zamkowych.

 

Między sprawcami włamania musiał byk istotny znawca, gdyż z pośród tego samego rodzaju dziel sztuki skradziono najstarsze i najkosztowniejsze. Wyrządzona przez włamywaczy szkoda jurt znaczna. Jeden ze skradzionych bronzów przedstawia wartość prze szło 4.400 marek.

 

O ile dotychczas zdołano stwierdzić, skradzione dzieła sztuki obliczyć można na około 100.000 marek.

 

Niektóre ze skradzionych przedmiotów włamywacze, albo też może ich wspólnicy sprzedali zaraz na drugi dzień po spełnionej kradzieży: między sprzedanemi natychmiast przedmiotami znajdowała się waza chińska za 2000 marek, dalej kilka sztuk broni z czasów wojny trzydziestoletniej oraz kilka okazów rzadkiej porcelany staro-niemieckiej. Ogólem sprzedali włamywacze w Kassel za przeszło 20.000 marek dzieł sztu-ki. Od tej chwili zaginał wszelki ślad po nich.

 

Cesarski zamek w Wilhelmshoehe kolo Kassel zbudowano w latach 1787-91 dla elektora Wilhelma I; służy on obecnie na pobyt letni rodzinie cesarskiej. Zamek jest wspaniale urzadzony, a łączą się z nim także wspomnienia historyczne, gdyż przebywał w nim Napoleon III po kapitulacyi pod Sudanem. Zgromadzono tam wielka ilość dzieł sztuki, tak, iż robi wrażenie muzeum które zreszta, w meisiącach zimowych zwiedza publiczność za osobnemi biletami wstępu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.