Zupełne zwyciestwo Lenina.

Kraków, 13 listopada.

Z chaosu rosyjskiego podchodzą co kilka godzin wiadomości wzajemnie się wykluczające.

Podczas gdy wczorajsze telegramy donosiły o zwycięstwie Kierenskiego, tut. „Krakauer Ztg.", organ stojący blisko sfer wojskowych donosi, co następuje:

 

Wiedeń, 13 listopada.

Z absolutnie pewnego źródła donoszę, iż Lenin rozesłał okólną depeszę iskrową, donoszącą, iż w bitwie petersburskiej odniósł zwycięstwo, oraz że Kierenski „leży zdruzgotany na ziemi"

 

Przejście armii na stroną Lenina.

Berlin, 13 listopada. Wedle doniesień dzienników tut., „Riecz" komunikuje, iż żołnierze, będący stronnikami Lenina, jednego z generałów, komenderującego korpusem zabili, a 60 oficerów aresztowali.

Kilka pułków ponowiło powziętą już dawniej uchwalę, iż najpóźniej do połowy listopada na wszystkich frontach rosyjskich musi nastąpić zawieszenie broni, w przeciwnym razie pulki te działać będą samowolnie.

Wszystkio pulki wolynskie przeszły na stronę Lenina.

Flota bałtycka wysłała gratulacye na ręce Lenina i przyłączyła się do żądania zawieszenia broni.

 

Krwawe walki pod Petersburgiem.

Wiedeń. BK. Z wojennej kwatery prasowej donoszą. 13 w południe: Według nadesłanych dziś wiadomości byłoby przedwczesnem przyjmować zwycięstwo Kierenskiego nad wojskami Rady rob.-żołn. za pewne. Przeciwnie, wydaje się jakgdyby powodzenie w krwawych walkach kolo Petersburga przechylało się na stronę bolszewików.

Odezwa Trockiego do armii mówi o polnym chwały ciosie, który w nocy na 13 listopada zadano Kierenskiemu.

Noc ta będzie należała do historyi.

Walka toczy się jeszcze dalej.

Wyłaniają się jeszcze trudności, ale sprawa godna jest ofiar.

Na froncie rosyjskini manifestacye sympatyi dla Rady mnożą się.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.