Rada rob.-żołn. wobec wojska polskiego w Rosyi

Rada delegatów robotników i żołnierzy zatwierdziła program, opracowany przez grupę przedstawicieli socyalistycznych w polskich organizacyach wojskowych w sprawie polskich oddziałów. Postanawia on:
Zachować charakter polski utworzonych już oddziałów zarówno co do składu jakoteż języka i włączyć je do ogólnego systemu armii rosyjskiej.
Usunąć wszelki na nie wpływ organizacy prywatnych, a mianowicie Naczelnego polskie-komitetu wojskowego „zespalający żywioły reakcyjne" komitetu, który „przywłaszczył sobie z pomocą generała Korniłowa specyalne funkcye rządowe względem korpusu polskiego" i działa za pośrednictwem generała Dowbor-Muśnickiego.


Zastosować do wszystkich oddziałów polskich prawa ogólno żołnierza armi rosyjskiej,
Zdemokratyzować dowództwo oddziałów polskich, w pierwszym rzędzie usunąć generała Muśnickiego i oficerów, którzy popierali odseparowanie żołnierza polskiego od rewolucji rosyjskiej.
Utworzyć przy ministrze wojny komisaryat dla spraw Polaków wojskowych, dla ochrony ich praw politycznych, narodowych i „celem przeciwdziałania wpływom reakcyi polskiej".
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.