Program wojskowego komitetu rewolucyjnego

Petersburg. (Ag. Pet.) Rewolucyjny komitet pet. RRż. opublikował następującą odezwę do obywateli Rosyi:
Tymczasowy rząd został obalony, cała władza przeszła do rąk organów petersburskiej RRż. mianowicie do rewolucyjnego wojskowego komitetu, który stoi na czele prololaryatu i garnizonu petersburskiego. Zapewnione są teraz cele, dla których lud walczy, mianowicie:
1. Propozycya natychmiastowego demokratyczego pokoju.
2. Zniesienie prawa wlaścicieli ziemskich do posiadania ziemi.
3. Prawo robotników do kontroli nad produktcyą.
4. Stworzenie rządu rady robotniczo-żołnierskiej.
Niech żyje rewolucya żołnierzy, robotników i włościan.


Drugi ukaz komitetu, donoszący również o obaleniu rządu Kiereńskiego, wzywa front do pomagania petersburskiej RRŻ. nowej rewolncyjnej władzy, która natychmiast zaproponuje sprawiedliwy pokój i oddanie ziemi włościanom, oraz zwoła konstytuantę.
Podobną odezwę wystosował wszechrosyjski kongres rad rob.-żołnierakich do rad żołnierzy, robotników i włościan na prowincyi. Odezwa ta donosi ponadto, że wszyscy członkowie komitetów włościańskich, których uwięziono, mają być natychmiast wypuszczani na wolność, ma się natomiast uwięzić komisarzy, którzy ich uwięzienie zarządzili.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.