Program Lenin.

Londyn, 9.11. (WAT). Późniejsze doniesienie Pet. Ag. Tel., z datą 8 b. m. g. 1 po południu brzmi jak następuje: Delegaci 3-ch pułków kozackich, znajdujących się w Petersburgu, oświadczyli, że nie usłuchają rozkazu Rządu Tymczasowego, polecającego im wystąpić przeciwko Radzie delegatów robotników i żołnierzy, natomiast oświadczyli gotowość strzeżenia porządku publicznego. Dnia 7 b. m. w godzinach popołudniowych petersburska Rada delegatów odbyła nadzwyczajne zebranie, na którym przewodniczący oświadczył, że Rząd Tymczasowy już więcej nie egzystuje, że kilku ministrów uwięziono, a Parlament Tymczasowy rozwiązano. Lenin, owacyjnie przyjęty, wygłosił mowę, w której postawił przed demokracją rosyjską następujące 3 zadania:

 

1) Natychmiastowe zakończenie wojny. W tym celu musi nowy rzad zaproponować przeprowadzenie zawieszenia broni.

 

2) Przekazanie ziemi włościaństwu.

 

3) Rózwiązanie kryzysu gospodarczego. Zebranie powzięło uchwalę na rzćcz możliwie najprędszego rozwiązania powyższych 3 zadań. W końcu zebrania przedstawiciel minimalistów (mieńszewików) w radzie delegatów robotników i żołnierzy zlożyl oświadczenie, stwierdzajace, że partia ta potępia obecny zamach stanu, oraz, że przywódcy partii opuszczają Petersburg. (WAT).

 

Nowa Gazeta, 10-11-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.