Paryż się drapie

Nowa epidemia wynikła w Paryżu: wszyscy się skrobią. Fakt ten stwierdzają różne dzienniki, a jeden z nich niezbyt zresztą wytwornie powiada:
Paryż drapie się aż do krwi, a w tramwajach nie ma poprostu pod względem takiego zakątka, któryby pod względem mimicznym nie robił wrażenia klatki dla małp w ogrodzie zoologicznym!
Co się tyczy przyczyn zjawiska, zdania są podzielone. Jeden z dzienników twierdzi, że Paryż uległ inwazyi pcheł, które przywędrowały masowo ze sprzymierzeńcami Francy, kabylami.
Natomiast inny dziennik zaprzecza temu przypuszczeniu.
Sprawozdawca tego pisma, -poczyniwszy doświadczenia, co do drapania się zarówno na sobie samym, jak i na

współmieszkańcach swego domu, przypuszczając, że chodzi tu o świerzb, który przenosi się przez podanie ręki, zwrócił się o poradę do lekarza Ten oświadczył mu:
— Zarówno pan, jak i szereg innych moich pacyentów, jesteście dotknięci chorobą skórną, która wygląda na świerzb, w rzeczywistości jednak nie jest nim, lecz jest następstwem — chleba, który obecnie dostajemy do jedzenia. Chleb ten, nieczysty z powodu różnych przymieszek, powoduje większą pobudliwość skóry, wywołuje wypryski skórne i drapanie się.
— Jak się mogę z tego wyleczyć? — zapytał sprawozdawca.
— Przestań pan jeść chleb wojenny.
— Ależ ja muszę jeść chleb!
— No, to musi się pan także drapać!
Sprawozdawca zakłopotany wyszedł od lekarza i zastosował się do jego ostatniego wskazania.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-10-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.