Gdzie mieści się uczucie głodu?

Od dawna powszechnie sądzono, że uczucie da i pragnienia ma swe źródło w żołądku, na nowsze badania wykazały jednak te pogląd te jest fałszywy. Mianowicie, jak podaje „Prometheus”, ola podstawie różnych prób stwierdzono dowodnie; te siedzibą uczucia głodu i pragnie jest górna część przewodu pokarmowego. Doświadczalnie przekonano się o tem w ten sposób, w przełyk głodnego człowieka zastrzyknięto ros twór kokainy ; uczucie głodu znikło nałychraia w zupełności i człowiek ten przez 5 dni i 6 noc nie odczuwał żadnej potrzeby jadła albo napoj Z tego wywnioskowano, że kokaina zniszczyła czucie głodu i pragnienia.

 

W ten sposób można wytlórnaczyć znane fakta że wielu podróżników, w razie braku pokarm lub wody, za wzorem dzikich ludów żuło fikel roślin zawierających kokainę ; znieczulało to pn łyk i górną część przewodu pokarmowego w tym. stopniu, że na dłuższy czas usuwało uczucie głody i pragnienia.

 

Podobnie jak kokaina działa także nikotyna aczkolwiek w nieco słabszym stopniu. Mogą się o tem przekonać wszyscy palacze tytoniu i cygar a żołnierze w polu znają dobrze z doświadczenia ten środek na głód.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-05-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.