Przykładny prezydent.

Miniaturowa rzeczpospolita San Marino zdawna już okazywała gorącą chęć zaznaczenia, te I ją trzeba brać poważnie, tak jak inne wielkie mocarstwa. Swem wypowiedzeniem wojny wywołała w całym świecie ogólną wesołość. Obecnie zaimponowała znowu światu — milionowem bankructwem. Mianowicie prezydent tej maleńkiej rzeczypospolitej okradł skarb państwa na trzy miliony lirów, które przetrwonił w wesołem towarzystwie i w nieszczęśliwej grze na giełdzie. Olindo Amati — takie jest jego nazwisko — pochodzi z wybitnej miejscowej rodziny.

Po różnych kolejach życiowych dobił odą stanowiska prezydenta głównie za pośrednictwo w wyrobieniu państwowej pożyczki. Obecnie nastąpiło bankructwo rzeczypospolitej, a to skutkiem defraudacyj prezydenta, ona wydania przez nie-go pieniędzy papierowych na setki milionów lirów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-02-1917

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.