Trzy krzyże w Wilnie.

Jedną z tradycyi Wilna były trzy krzyże na jednem ze wzgórz, oblanych Wilejką. Postawiono je w zamierzchłych czasach pierwszych lat chrześcijaństwa, na pamiątkę zrzuconych z tejże góry OO. Franciszkanów, pierwszych apostołów Litwy. Lud czcił pamięć męczenników, oczy mieszkańców przywykły do widoku trzech krzyżów, unoszących się nad miastem. Rządy Murawiewa, niszcząc wszystko, co miało związek z katolicką przeszłością Litwy, zniosły krzyże. Posadzono tajemnie trzy topole. Niszczone, łamane, odrastały i pielęgnowane ukradkiem, wyrosły, szumiąc nad umęczonem miastem wieczną skargą.

W roku 1916 stanął na ich miejscu pomnik, którego wizerunek tu podajemy według projektu Ant. Wiwulskiego, twórcy pomnika grunwaldzkiego w Krakowie. Cała ludnońó brała udział w wykonaniu tej trwalej pamiątki uczuć. Wilnian. Ludzie wszystkich stanów i zawodów dźwigali na dosyć wysoką i stromą górę materyały, a murarze pracowali darmo.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-02-1917

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.