Nagroda Nobla dla Francuza za powieść przychylną dla Niemców.

Akademia szwedzka rozdała nagrody doroczne. Połowę wielkiej nagrody otrzymał znakomity pisarz francuski Roman Rolland, który powieścią swoją „Jan Krzysztof" wywołał najsprzeczniejsze sądy i wzbudził liczne nienawiści. Ten młody literat jest oryginalną, samodzielną i w śmiałości do wszelkiego zuchwalstwa zdolną postacią. Bohaterem swej powieści, dziesięciotomowej, zrobił Niemca, genialnego muzyka, sympatyczną a nawet promienną duszę. Cztery pierwsze tomy powieści dzieją się w miasteczku niemieckiem nad Renem.

W dalszych tomach wprowadza parę postaci żydów, bardzo sympatycznych. Tego było dość, aby szowiniści francuscy odmówili mu wszelkich uczuć narodowych.

 

Dodajmy, że zaraz po wybuchu wojny Rolland wyniósł się do Szwajcaryi i pisał o pokoju. Stylista nie nader świetny, jest jednak Rolland, myślicielem głębokim i umysłem wykształconym. W ostatnim tomie swej powieści „Krzak gorejący", okazał się mistykiem. Dla muzyki wyznaje kult namiętny i napisał dzieło entuzyastyczne o Beethovenie. Uwielbia również Wagnera.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.