Praca kulturalna władz austr. na Bałkanach.

 

Austryacki biskup polowy Bjelik w obszernem sprawozdaniu podnosi pracę kulturalną władz austryackich w Serbii, Czarnogórze i Albanii. W Serbii wojska austryackie zastały straszliwą nędzę, tak, iż ludzie całe swe mienie ruchome oddawali za kawałeczek chleba. Spis wykazał istnienie w Serbii 10.000 sierot. Szkolnictwo zaniedbane. Nadzwyczaj dużo analfabetów. Ponadto choroby epidemiczne trapiły ludność, pozbawioną często dachu nad głową. Temu wszystkiemu zaradzono przez zakładanie szpitali, urządzeń sanitarnych, odbudowywanie kraju, otwarcie szkół i ochronek bezpłatnych, gdzie nawet książki i jedzenie rozdaje się darmo. Podobna praca wre takie w Czarnogórze. Ludność serbska musi wobec tego okazywać administracyj kraju jeżeli nie miłość, to, jak pisze biskup Bjelik, poważanie i zaufanie, a Czarnogórcy zachowują się wobec zarządu krajem, nawet z miłością.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-04-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.