Krzyk za dzieckiem!

 

W berlińskim „Lokalanzeigerze", dzienniku konserwatywnym drobnego mieszczaństwa, zamieszczono następujący dopisek do artykułu o zmniejszaniu się liczby urodzin, nadesłany do redakcyi w formie listu:

            „Jeżeli państwo potrzebuje dzieci, dlaczego utrzymuje się nadal taka pogarda matki i dziecka nieślubnych? To powinno się już raz skończyć! Nie chcę wcale poruszać drażliwego tematu, jednakże

nasze przepisy i ustawy z zakresu obyczajności publicznej powinny stanowczo zostać zmienione. Jest rzeczą niewłaściwą, aby taka biedna kobieta przez całe swe życie było w pogardzie, za to, że miała dziecko. A przecież była tylko człowiekiem i to nie powinno jej przynosić hańby! Dlaczego dziewczęta, którym los odmówił sposobności małżeństwa, rezygnować mają zupełnie ze swego celu świętego prawa i przeznaczenia: macierzyństwa? Jedynie tylko posiadanie dziecka może uciszyć tęsknotę, żyjącą w każdej zdrowej kobiecie. Zawód jest tylko pomocą, najlepszego i najszlachetniejszego celu w życiu: dziecka, musimy się wyrzekać. Sądzę, że pannie, która mając 25 lat nie zdążyła jeszcze wyjść za mąż, urzędowo winno być przyznawane prawo posiadania dziecka, równocześnie jednak rząd musiałby przyznawać tego rodzaju dzieciom stałe, roczne zapomogi na wychowanie. Przedewszystkiem jednak musi być zdjęta całkowicie hańba, ciążąca na nieślubnej matce! Kto ma prawo rzucania kamieniem, jeżeli słaba kobieta raz jeden nie okazała się silniejszą? Dlaczego najmniejsza nawet część hańby nie spływa na mężczyznę, nawet wtedy, gdy ciało jego upośledzone jest chorobami? Dziwne się rzeczy dzieją na świecie! Autorka tych kilku uwag cieszyłaby się bardzo, gdyby jej wywody u liczniejszych osób znalazły uznanie. Dziewczyna, będąca matką, może moralnie wyżej stać, aniżeli nie jedna mężatka, bo nie każde małżeństwo jest obyczajne.

Siostra M.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12 marca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.