Paderewski i Amerykanie

 

W pierwszych dniach lutego wygłosił Ignacy Paderewski w sali „Auditorium“ w Chicago przemówienie na temat losów Polski w tej wojnie. W mowie swej powiedział Paderewski między innemi:

            „Nie jestem orędownikiem nienawiści, ale orędownikiem miłości; nie przychodzę to budzić namiętności, tylko budzić sympatyę i współczucie”. W całej swej mowie, starał się u Amerykanów wzbudzić

nietylko podziw i pełne umiłowanie dla kraju u nich tak mało znanego, a tak oddalonego, ale także serdeczne współczucie, zrozumienie ogromnych krzywd popełnianych względem Polski — sympatyę i pragnienie do przyjścia jej z pomocą w bezbrzeżnej jej niedoli. Nigdzie nie dał wyrazu nienawiści, zawziętości lub gniewu, ale owszem, niejako tłómaczył to koniecznościami rozszalałej wojny; a jednak umiał przytem w całej okropnej grozie przedstawić nieszczęścia naszej Ojczyzny.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12 marca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.