Dmowski u Papieża. Ojciec św. daje dalszych 20 tys. franków na ofiary wojny w Polsce.

 

Gazety szwajcarskie donoszą, że pp. Roman Dmowski i hr. Konstanty Broel Plater, którzy przybyli z Piotrogrodu do Europy zachodniej, by tutaj uzyskać pozwolenie na dowóz żywności o ile możności jak najprędzej, do okolic Polski zagrożonej klęską głodową, w przejeździe przez Rzym przyjęci zostali na specyalnej audyencyi przez Ojca św. Wyrazili oni hołd i wdzięczność narodu polskiego Ojcu św. za liczne dowody miłości, jakie

Ojciec św. okazywał tylokrotnie i okazuje ciągle jeszcze wobec Polski. Rozmawiając z pp. Dmowskim i Platerem Ojciec św. kilkakrotnie zapewnił o swych niezmiennych uczuciach wobec Polski i oświadczył, że współczuje cierpieniom i niedoli tego nieszczęśliwego kraju. Żegnając pp. Dmowskiego i Platera, kazał im wręczyć ponownie 20.000 franków jako datek na ofiary w Polsce. Sumę tę wręczył Dmowski Henrykowi Sienkiewiczowi, jako prezesowi szwajcarskiego Komitetu Ratunkowego dla ofiar wojny w Polsce.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12 marca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.