Hołd Paderewskiego.

Za przykładem instytucyi humanitarnych, stowarzyszeń i organizacyj polskich w Galicyi, które dały wyraz swej chzci i poważenia dla twórców akcyi ratunkowej na rzecz Polski, przesyłając hołdownicze adresy Komitetowi Sienkiewiczowskiemu w Vevey, spieszą obecnie także rodacy nasi z drugiej półkul ze złożeniem hołdu wielkim orędownikom nieszczęśliwego narodu. Księża polscy z dyecezyi filadelfijskiej i trentońskiej przesłali Paderewskiemu adres, w którym nawiązując do hojnego daru, jaki mistrz uczynił narodowi z pomnika grunwadzkiego, między innemi piszą:

„Ty w tej wielkiej chwili postawiłeś jeszcze drugi pomnik, ale ciuchowy przed duszą narodu, a pomnikiem tym było przez Ciebie nucone hasło: nie nienawiść i zemsta za przeszłość, ale miłość przyszłości programem naszej narodowej pracy być powinna. To hasło wielu przeczuwało, ale nikt go tak stanowczo, tak jasno i w tak uroczystej chwili nie wypowiedział, jak Ty to uczyniłeś. Tem hasłem wyprowadziłeś nas z dzieciństwa patryotyzmu i i pokazałeś jedyną drogę, na której lepszą przyszłość Ojczyźnie naszej stworzyć możemy”.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-03-1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.