Paderewski Żydem?

 

Sensacyjne to odkrycie uczynił dziennik angielski "London Catholice Herald", a to z powodu dyskusyi na temat akcyi w sprawie pomocy materyalnej dla Polaków.

    Akcya w tym kieunku jest żywa; jednakże niedawno powstała osobliwa komplikacya, o czem świadczy długi artykuł polemiczny w „London Catholice Herald" z 4 września. Chodzi o spór między

t. zw. „Polish Vintims Relief Fund", którego kierowniczką jest panna Alma Tadema, a „Great Britaim to Poland Fund“ , gdzie główną działalność rozwija księżna Bariatyńska. Komitet Sienkiewiczowski — jak wiadomo — uważa za swoją przedstawicielkę pannę Tadema i z nią jedną pozostaje w stosunkach. — Przedmiot sporu stanowią dwa punkty. Po pierwsze komitet Great Britain to Poland“ ściśle przestrzega zasady, aby najmniejsza część zebranych funduszów nie dostała się na terytorya, zajęte przez mocarstwa centralne i zarzuca pannie Tadema, że część jej funduszów dostaje się pod administracyę „Niemców i Austryaków". Po drugie ów komitet wspiera zarówno katolików, jak żydów, w stosunku — według własnych twierdzeń — 2:1 i zarzuca komitetowi panny Tadema wspieranie wyłącznie katolików. Z wywodów pisma wynika wyraźnie, że wyobraża sobie Polskę jako Judeo-Polonię („ludność Polski w niektórych okolicach jest całkowicie żydówska" i t. p.).

    O Paderewskim pisze dziennik angielski, co następuje:

    „Pan Paderewski sam jest żydem, i dziwi nas, że wchodzi w stosunki z komitetem, któryby chciał wykluczyć wszelką pomoc dla żydów".

    Na usprawiedliwienie pisma „London Catholice Herald" dodać rależy, iż prawie cala prasa angielska identyfikuje Polaków z żydami i wogóle zdradza niesłychaną ignorancyę naszych stosunków.

    Z drugiej strony zwrócić należy uwagę na fakt, iż informacye prasy angielskiej są bardzo tendencyjne, a świadczy o tem choćby wiadomość Biura Reutera, opublikowana w gazetach londyńskich, wedle której oficerowie niemieccy zapowiedzieli ludności polskiej, iż w razie powrotnej ofenzywy Rosyan — całą ludność Królestwa Polskiego zmobilizują (!) i zmuszą do walki po stronie Niemiec.

    Takimi i tym podobnymi nonsensami, które zniesie cierpliwy papier i flegmatyczny czytelnik, karmią swą publiczność najpoważniejsze (!) nawet organa Wielkiej Brytanii.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14 listopada 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.