Najmniejsze państwo w Europie.

Jeżeli się mówi o europejskich najmniejszych państwach, to na myśl nasuwa się San Marino i Andore. San Marino obejmuje 61 kwadratowych kilometrów, a liczy 11.000 mieszkańców Andora wielkości 452 kim. kwadr. posiada około 6.000 mieszkańców. A jednak oba te państwa są potęgami wobec państwa Tavolara, o którego istnieniu mało kto zresztą wie w Europie.

 

 

Wyspa Tavolara leży o 12 klm od wybrzeża Sardynii; długość jej wynosi 7 klm, szerokość 2 klm, liczy zaś zaledwie 55 mieszkańców, Tawolara była niegdyś królestwem. Paweł I, pierwszy i ostatni władca tej wyspy otrzymał ją od króla Sardynii Karola Alberta i panował od roku 1836 do 1882. Przy śmierci wyraził król Paweł życzenie, aby po nim nie wstępował na tron żaden z jego potomków, lecz aby mieszkańcy wyspy rządzili się sami. Czyniąc zadość jego życzeniu, ogłoszono wyspę rzecząpospolitą a w r. 1887 uznały Włochy niezależność tego maleńkiego państwa.

 

Rząd wyspy z dawna już przyznał kobietom prawo czynnego i biernego wyboru. Aby więc zobaczyć, jak równouprawnienie wygląda w rzeczywistości, trzebaby jechać na Tavolarę.

 

Istnieje jednakże jeszcze mniejsze „państwo" na świecie, aniżeli Tavolara. Jest niem wyspa Tristan d'Acumba z 88 mieszkańcami, którzy, żyją zupełne bez jakiejkolwiek władzy, lub rządu bez budżetu i wojska.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.