Ze świata

będzie można obserwować w piątek wieczorem, o ile naturalnie dopisze pogoda. Mianowicie na zachodniej części nieba nastąpi wieczorem znaczne zbliżenie się planety Saturna i księżyca, które będzie można obserwować aż do zajścia planety po północy. Właściwe największe zbliżenie obu ciał niebieskich nastąpi już popołudniu koło godz. 4, wówczas sierp księżyca przysunie się od południa na 11/2 stopnia. Z nastaniem mroku księżyc przesunie się już nieco ku wschodowi (na lewo), ale w każdym razie jeszcze bardzo blisko Saturna, aż do jego zniknięcia pod horyzontem. Do świetności tego ugrupowania przyczynią się silnie błyszczące obie gwiazdy konstelacyi Bliźniąt, Kastor i Polluks, które będą widoczne w stronie północnej Saturna.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-05-1917

W ostatnich dniach wystąpiły na tarczy słonecznej na nowo plamy i to w obrzymich rozmiarach. Według obserwacyi, poczynionych. w obserwatoryum treptowskiem przez dyrektora Archenholda, największa grupa plam ma długości 200.000 kłm. i wykazuje nader interesujace zmiany. Zaobserwowano w niej więcej niż 25 jader, oraz 3 wielkie półcienie. Druga grupa plam, zbliżająca, się już ku brzegowi zachodniemu, wykazała nawet 42 jądra oraz bardzo szybkie zmiany, prawie z dnia na dzień. Trzecia grupa pojawiła się dopiero na skraju wschodnim słońca. Oprócz tego pojawiły się jeszcze dwie grupy plam na tarczy słonecznej, zmieniające się prawie w oczah obserwatora.

(Telegram c.k. Biura korespondencyjnego).

Wiedeń, 22 maja.

Fremdenblatt” donosi z Budapesztu:

Jak mówią w tutejszych kołach politycznych, prezydent ministrów węgierskich, hr. Stefan Tisza, wręczył na wczorajszej audencyi u cesarza swoją dymisyę. (Poniżej podajemy portret hr. Tiszy).

Wiedeń. (B. K). Morawskie miasto Vyszkov spustoszył pożar. Ogień, który z powodu wadliwości komina powstał na wyższych piętrach domu przy placu miejskim, przy orkanicznej burzy rozprzestrzenił się z wielką szybkością tak, że w bardzo krótkim czasie ofiarą płomieni padło około 55 domów, między nimi zamek arcybiskupi i ratusz. Także 5 osób straciło życie. Ogólną szkodę obliczają na 3 miliony koron.

Jak donoszą z Kopenhagi, Inżynier tamtejszy K. Tigerstedt uzyskał duński patent państwowy na wynaleziony przez siebie telefon kieszonkowy. Przyrząd jest tej wielkości, co zegarek kieszonkowy i posiada krótki drut przewodowy, oraz stojący kontakt. Aby zrobić z niego użytek, należy go tylko połączyć z centralą i od tej chwili można się nim już posługiwać jak zwykłym aparatem.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-05-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.