Ze świata

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, października. (Z.) Od delegatów na polsko-niemiecką konferencyę w Berlinie Ministerstwo kolejowe otrzymało wiadomość, że Niemcy podali projekt otwarcia w najbliższym czasie z Polską kolejowego ruchu towarowego i osobowego na odcinkach Toruń-Aleksandrowo, Iłowiec Mława, Herby-Katowice, Mysłowice-Szczakowa, Katowice-Sosnowice.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1919

Berlin (PAT) „Berliner Tagblatt" donosi z Bazylei: Dzienniki londyńskie donoszą z Waszyngtonu, że z powodu choroby Wilsona sekretarz stanu spraw zagranicz. Lansing objął kierownictwo polityki zagranicznej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-10-1919

Warszawa, 21.10 (PAT) Z Presburga donoszą: Przywódcy słowaków, oraz cały kler katolicki występują przeciw rządowi czeskiemu, dążąc do oderwania Słowacji od Czech; w poszczególnych miejscowościach wybuchło powstanie, dokonano wiele aresztowań.

 

Ziemia Lubelska, 21-10-1919

Berlin, 21.10 (PAT) Dzienniki donoszą: Kranaja Gorka, Oranienbaum, Peterhof i Strzelna zajęte przez Judenicza. W Petersburgu walki uliczne. Kronstadt w płominiach.

Paryż, 21.10 (PAT) Źródła angielskie donoszą urzędowo o zajęcie Petersburga przez wojska Judenicza.

 

Ziemia Lubelska, 21-10-1919

Całe miejscowości pogrążone w wodzie. - Runęły domy i wieże kościelne. - Przerwane tory kolejowe i tamy.

Pisma francuskie donoszą z Hiszpanii o niezwykłych burzach i wylewach, wywołanych przez nieustanne deszcze. Całe miejscowości nadrzeczne zostały doszczetnie zalane dzikim żywiołom. Woda zniosła wiele mostów, tak, że komunikacya między poszczególnemi miejscowościami przerwana. Niezwykłe straty ponoszą miejscowości Villefranche i Bourg-Madame, gdyż woda na przestrzeni kilkunastu kilometrów zalała pola, przerwała groble i tamy, podmyła mury domówi kamienic.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.