Ze świata

W duńskiej „Politiken” zaznaczają, że dotąd wybrano podczas wyborów do sejmu duńskiego dwanaście kobiet posłami. Z powodu tego zapanowało w kołach demokratycznych i szczególnie wśród kobiet wielkie zadowolenie.

 

Dziennik Śląski, 27-04-1918

BERLIN, 27.4. „Lokalanzeiger" dowiaduje się, że dziś ministerium pruskie poweźmie decyzję co do stanowiska rządu pruskiego w razie odrzucenia przez Izbę poselska równości prawa wyborczego. Podobno obecnie rząd bardziej niż kiedykolwiek jest skłonny do rozwiązania w takim wypadku Izby poselskiej, jeszcze podczas obecnej wojny. Należy zaczekać czy twierdzenie to jest słuszne. czy też tylko rozpowszechniam jest w pewnym określnym celu. (WAT).

 

Nowa Gazeta, 27-04-1918

WIEDEŃ, 24.4. Z Kijowa donoszą: Na Krymie panuje anarchja. Bolszewicy ponakładali kontrybucje. Do Kijowa przybyła delegacja z Krymu, która chce przeprowadzić wcielenie Krymu do Ukrainy. Również gub. mińska i powiat homelski proszą o wcielenie do Ukrainy. (WAT).

 

Nowa Gazeta, 25-04-1918

Według „Socyaldemokr.” w całej Iralndyi zawieszono robotę zarówno tak w fabrykach, jak i mniejszych warsztatach.

 

Dziennik Śląski, 27-04-1918

Rotterdam, 25.4. „Nieuwe Rotterdamsche Courant” donosi z Londynu: Wczoraj wybuchł w całej Irlandji, z wyjątkiem hrabstwa Ulster, strajk demonstracyjny, jako protest przeciw wyprowadzeniu służby wojskowej. Pociągi nie kursowały. Wszystkie sklepy były zamknięte. Ani gazownie, anie elektrownie nie funkcjonowały. Gazety nie wyszły. Wszędzie odbywały się zebrania, na których przemawiano przeciw służbie wojskowej. (WAT)

 

Nowa Gazeta, 25-04-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.