Ze świata

Dnia 10-go b. m. przedstawiciele rządu serbskiego i Rady Narodowej w Zagrzebiu podpisali dokument o założeniu nowego państwa. Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Nowe państwo obejmować będzie 13 milionów mieszkańców.

Praca: tygodnik polityczny i literacki, ilustrowany, 15-12-1918

Moskwa, 18.12. (PAT). Z Dźwińska donoszą, o niechętnej postawie ludności względem Taryby w wielu miejscowościach Litwy. Taryby nie chcą uznawać, ludność organizuje sowiety. W Kownie utworzyła się Rada Delegatów robotników. Związek piekarzy zażądał ośmiogodzinnego dnia pracy i powiększenia płacy.

 

Nowa Gazeta, 19-12-1918

Katolickie związki kobiet niemieckich, liczące przeszło 11/2 miliona członkiń, protestują jak najenergiczniej przeciwko rozporządzeniom, wydanym przez ministra wyznań Hoffmanna w sprawie nauki religii w szkołach, jako krępujacym religijne wychowanie dziatwy, i domagają, się usunięcia ministra, który prawo i wolność depce nogami i niezdolnym jest do sprawowania swego urzędu.

 

Dziennik Śląski, 17-12-1918

Lizbona, 16.12. (PAT). Prezydent republiki został zamordowany.

Lizbona, 16.12. (PAT). Reuter. Prezydent republiki został zamordowany 3 kulami rewolwerowemi w chwili gdy odjeżdżał do Oporto. Przywódca partji ujonistycznej został postawiony pod nadzór policyjny.

 

Nowa Gazeta, 17-12-1918

Berlin, 15. XII. (WTB.) Socjaliści urządzili dzisiaj 3 wielkie wiece, na których przemawiali Scheidemann, Ebert i Landsberg o celach rewolucji.

Niemiecka Partja Demokratyczna rozpoczęła dzisiaj kampanie wyborcza, urzędzajac ośm wielkich wieców. Przyjęto rezolucję, która opiewa, że N. P. D. popierać będzie rzad dzisiejszy w usiłowaniach około otrzymania porządku, lecz protestuje przeciw odroczeni zgromadzenia narodowego.

 

Kurjer Poznański, 17-12-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.