Ze świata

Helgoland prosi o przyłączenie do Anglii.

Londyńskie Biuro Reutera donosi, że międzykoalicyjna komisya marynarska odwiedziła Helgoland, wyspę dawniej angielską, u samych wybrzeży północnych Niemiec, którą na kilka lat przed wojną Anglia sprzedała Niemcom. Ludność powitała oficerów angielskich, biorących udział w misyi, bardzo serdecznie, a wielu mieszkańców w najczystszej angielszczyźnie prosiło ażeby wstawili się u rządu angielskiego za przyłączeniem Helgolandu do Angli. Przy tej sposobności mieszkańcy oświadczyli, to Niemców mają dosyt. Podczas wojny wywieziono 22 tysięcy ludzi z Helgolandu i internowano w Niemczech, a kiedy wygnańcy powrócili po wojnie, zastali swoje mieszkania zupełnie zrabowane przez wojska niemieckie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-01-1920

Noveant w chwale cudu.

Cień na murze kościoła. - Czyżby Madonna? - Pielgrzymki wiernych. - Co mówi francuski dziennikarz. - Proboszcz i mer.

Maleńkie miasteczko nad brzegami Mozoli departamencie tejże nazwy, zyskało w tych dniach rozgłos, który na seryo zazważa stolicy Francyi tem, że ją usunie w cień zapomnienia.

 

„W Noveant zdarzył się cud!” — powtarzają tysiace Francuzów, chwytajac gorączkowo najświeższe wydania dzienników. Na placu przed kościołem, gdzie się znajdowała kapliczka Matki Boskiej z Lourdes, zniszczona przez granat boches'ów, pojawia się o świcie i o zmroku cień na murze kościoła.

Kollekcya marek pocztowych za 6 milionów franków.

Wiadomość, która zaciekawi zapewne naszych malutkich i wielkich filatelistów. Po wielkich i długich targach sprzedano w Ameryce do Anglii trzeci z rzędu zbiór marek pocztowych za bagatelną sumę 6-ciu milionów franków.

 

Najsławniejsza kollekcya marek pocztowych znajduje się we Francyj i jest w posiadaniu rodziny Ferrari. Drugą z rzędu jest kollekcya muzeum pocztowego w Berlinie.

Francya przyspiesza zaprowadzenie czasu letniego

z powodu braku węgla.

Z Paryża donoszą, że strajki w Rotterdamie Duisburgu, dalej powódź w węglowych prowincyach nadreńskich i niepokoje wśród gorników angielskich spowodowały także i we Francyi brak węgla, który się stale pogarsza. Konferencya rządowa, odbyta z tego powodu, zajmowała się ograniczeniem oświetlenia i postanowiła Jak najrychlej przywrócić Czas letni w celu oszczędności światła a temsamem Węgla.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-01-1920

Za 3 miliony dolarów alkoholu na zniszczenie.

Z Paryża donoszą: Z jaką fanatyczną zawziętością Amerykanie biorą się do przeprowadzenia ustawy przeciw trunkom alkoholicznym u siebie świadczy fakt, że Ministerstwo skarbu zasekwestrowało w porcie nowojorskim za 3 miliony napoi spirytusowych, które wysłano za granicę. Ponieważ jednak nie dostały się na okręty przed wejściem w życie ustawy, przeto obecnie mają uledz zniszczeniu, t. j. po prostu wylaniu do kanału.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-01-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.