Ze świata

Wiedeń, w październiku.

Przed kilku dniami zajmował się sąd powiatowy w Gracu rozstrzygnięciem kwestyi, czy stosunek miłosny można uważać za ważny powód do wypowiedzenia mieszkania. Sprawa przedstawiała się następująco:

Właścicielka jednego z domów przy Rankengasse w Gracu wypowiedziała w połowie ubiegłego miesiąca urzędnikowi prywatnemu S. mieszkanie, zajmowane w jej realności przez niego już od kilku lat. Ponieważ pozwany nie chciał przyjąć wypowiedzenia, sprawa oparła się o sąd.

Berlin, w październiku.

Niezwykły, a może nawet jedyny w swym rodzaju wypadek zajmuje obecnie policyę kryminalną. w Berlinie. Na jeden z tutejszych dworców kolejowyoh przybył przed kilku dniami wa-gon towarowy, wbrew jednak przepisom, wagon ten nie posiadał wcale tak zwanego technicznie „arkusza przesyłkowego". Jak wiadomo, każdy wagon towarowy musi posiadać własny arkusz przesyłkowy, sporządzony według stałe-go szablonu, w którym podana jest stacya, nadawcza i odbiorcza, zawartość wagonu, jej wartość waga itp. oraz szereg specyalnych inforrnacyi i notatek dla urzędników kolejowych.

Pod tym tytułem pisze jedno z czeskich pism: W parafia Wallachisch-Mezenicz (2 miasta i 9 wsi) zmarło w 3 kwartale 1917 roku razem 39 osób. W okresie tym przyszło na świat tylko 36 dzieci. W Prościejowicach urodziło się 20 dzieci, a umarło 39 osób. W roku 1917 urodziło się 86.918 dzieci, w raku 1911 już tylko 81.710, a w 1915 roku 57.796. W pierwszym roku życia umarło w roku 1915 — 12.594 dzieci, czyli 22 procent.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-10-1917

z Galicy trwa bez przerwy. Donoszą, nam np. z Wałkowa., to niektórzy obcy przybysza wysyłają w wielkich nokiach różne towary żywnościowe na zachód, jako t. zw. ,,Fredgepaeck". Otóż trzeba przypomnieć tym panom, że d t. zw. „Freigepaeok" jest tylko wtenczas dozwolony, o ile dana osoba udaje się w podróż i to z tem ograniczeniem, że przesyłka dla jednej osoby może mieć wagę najwyższą 25 kg. Tymszasem jednostki, przybyła tu z obcych stron, których nazwiska są nam wiadome, wysyłają w ten sposób do Celskowitz i Bodenbachu (Podmokłe) ilości, dochodzące do wagi 450-500 kg. wagi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-10-1917

Az Ujsag" donosi: Z dniem 1 listopada maję, prawie wszystkie banki i instytucye finansowe podnieść znacznie zarówno płace, jako też dodatki drożyźniane swoim urzędnikom. Tylko zarząd banku austro-węgierskiego nie podjął w tej sprawie żadnych kroków. Wskutek tego wśród urzędników tej instytucyi doszło do takiego wzburzenia, iż grożą oni strajkiem na wypadek nieuwzględnienia ich żądań co do podwyższenia plac. Zalewno w Wiedniu jak i w Budapeszcie pracujący urzędnicy banku austro-węgierskiego porozumiewali się już co do wspólnej akcyi w tej tak żywotnej dla nich sprawie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-10-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.