Ze świata

Jak podaje ,,Monitor Polski°, „Corriere della Sera" donosi, że według opublikowanego przez komitet nauczania obcych języków programu, język niemiecki ze szkot włoskich zostanie usunięty j zastąpiony przez język angielski. Ponadto, jako przedmiot nieobowiązkowy, lecz zalecany do nauczania, wysunięto w programie język polski. Nauka języka polskiego będzie udzielana we wszystkich gimnazyach włoskich, oczywiście — jak powyżej powiedziano jako przedmiot nieobowiązkowy. Obok języka polskiego będą też wykłady i innych języków słowiańskich.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-06-1918

odeszło z Niemiec do Kijowa, gdzie wskutek znanego wybuchu w magazynach wojskowych w jednej chwili nastało niepomierne zapotrzebowanie materyału do szklenia okien.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-06-1918

Szkolnictwo ludowe polskie na Ukrainie, pomimo niesprzyjających warunków, jak brak nauczycieli, domów i podręczników, rozwija się bujnie. W ciągu półtora roku powstało nowych pół tysiąca szkół. Średnie szkoły polskie znajduję się już nietylko w każdem większem mieście, ale nawet w małych miasteczkach. Jest ich już z górą 20.

Wieczernij Czas" donosi, że od pewnego czasu szereg lokatorów mieszkań w cenie do 100 rb. miesięcznie przestał opłacać komorne na zasadzie dekretu o moratorjum, z którego dotąd nikt nie korzystał. Kamienicznicy są w kłopocie.

 

Ziemia Lubelska, 22-06-1918

W stolicy Węgier jako tez okolicznych gminach urządziła w ostatnich dniach policja przy pomocy wojska wielką obławę, podczas której ujęto 1800 dezerterów oraz 2000 włóczęgów. Podczas obławy przyszło do starć i użycia broni, przyczem kilkunastu żandarmów zostało zabitych.

 

Ziemia Lubelska, 22-06-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.