Ze świata

Przed kilku dniami obchodził w Wiedniu jubileusz 50-letniej pracy zawodowej, Karol Stifft, znany ogólnie pud nazwą „zegarmistrza z żelazną ręką". Stifft, utraciwszy w roku 1866 pod Koniggratzem prawą rękę, po przyjściu do zdrowia sam, bez niczyjej pomocy, skonstruował sobie żelazna rękę z mechanizmem, dzięki czemu mógł pracować i wykonywać ręką nawet bardziej skombinowane ruchy. Stifft jest człowiek o wysokiej kulturze, interesuje się żywo literaturą i sztuką, oraz bierze czynny udział w życiu społecznem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-02-1917

 

Jak donoszą z Budapesztu, skazano tam na rok więzienia konduktorkę tramwaju elektrycznego, Józefinę Zold, za to, It daniem przedwczesnego znaku do odjazdu dzwonkiem, spowodowała śmierć staruszki, Zofii Anyos. Wypadek wydanył się wśród następujących okoliczności: Zofia Anyos wsiadała właśnie do tramwaju, i postawila już nogę na stopniu wagonu, gdy konduktorka J5zefina Zold, nie zbadawszy poprzednio, czy wszystko jest w porządku, dala przedwczesny znak do odjazdu, skutkiem czego Anyosowa wpadła pod kola tramwaju i poniosła śmierć na miejscu. Ponieważ śledztwo i rozprawa stwierdziły przytoczone powyżej fakta, skazano oskarżoną na rok więzienia.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-02-1917

 

W r. b. Danja po raz wtóry prze-słała do Polski kilka wagonów żywności, dołączając tym razem trzy wagony odzieży

Z darami dla Królestwa pojechał i w tym roku wice-prezes duńskiego Komitetu pomocy, dyr. król. inst. rolnictwa, poseł do parlamentu, Ellinger, który po powrocie stamtąd opowiadał, piszącemu te słowa, że w Warszawie od ubiegłego roku bieda wzrosła strasznie. Zupy, rozdawane za biletami i w wielkim porządku w stu i jednej kuchniach — w porcjach, wynoszących 3/4 litra i 100 gr. chleba—obecnie dla jakichś 140.000 ludzi dziennie, są tak okropne i tak mało pożywne, że jak opowiada prof. Ellinger— ks. Zdz. Lubomirski ma słuszność, mówiąc: w tern, co jesteśmy w stanie dawać, główną wartość stanowi gorąca woda.

Berlin. - Do Vossische Ztg. Donoszą: Według wiadomości, otrzymanych przez ajencję Reutera z Aten, dnia 22-go b. m. doszło w Pireusie do rozruchów podczas wypłacania wsparć robotnikom bez pracy. Ograbiono kilka sklepów z żywnością. Większość sklepów i komora celna w Pireusie są zamknięte. Istnieje jednak obawa wybuchu nowych rozruchów. Dokonano kilku aresztowań. Rozruchy mieli wywołać robotnicy niezadowoleni z wysokości wsparć otrzymanych.

 

Kurjer Warszawski, 24-02-1917

 

Pisma włoskie donoszą, że zmarły niedawno prymas węgierski, kardynał Hornig, zapisał papieżowi olbrzymi majątek. Zmarły kardynał uchodził za jednego z najzamożniejszych ludzi na Węgrzech i żył z Benedyktem XV w nadzwyczaj serdecznej przyjaźni.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-02-1917

 

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.