Ze świata

Oho! Wyrzucili już Wilusia, co siedział na tym koniu, teraz wyrzucają i konia.

To wielka szkoda! Wielu cudzoziemców przyjeżdżałoby do naszego miasta oglądać; tę grupę.

Dlaczego?

Bo nikt jeszcze nigdy nie widział osła, jadącego na koniu — nawet w cyrku.

Mucha, 13-06-1919

Paryż, 17 czerwca. Z Tokio donoszą, że Chiny odwołały z Tokio swojego posła. Zerwanie stosunków dyplomatycznych między Chinami a Japonią zdaje się być bardzo blizkie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-06-1919

Wiedeń. (Pat) Podczas niedzielnych strać z komunistami zostało kilka osób zabitych i rannych. Rozruchy powstały wskutek tego, że dzień przedtem aresztowały władze policyjne kilka przywódców partyjnych. Tłum usiłował uwięzionych oswobodzić, czemu jednak policya przy użyciu broni zapobiegła.

Los Węgier jest nie do pozazdroszczenia. Przypomina najsmutniejszą w dziejach naszych epokę rozbiorów. Węgry zajmowały przed wojną 282 tysięcy klm. 18,261.000 mieszkańców. Z tego Rumuni pragną zabrać 130,000 klm. z 6,841.000 mieszkańców (w tem 35 proc. Węgrów), Serbowie żądają 3.300 klm. z 2, 371.000 ludności (w tem 32.8 proc. Węgrów), Czesi okupowali zrazu 49.000 klm. zamieszkałych przez 57 proc. Słowaków, 29 proc. Węgrów, 200.000 Niemców, 300.000 Polaków i 124.000 Rusinów – nadto zgłosili pretencyę do Rusi Węgierskiej z pół milionową ludnością.

W przeciwieństwie do wiadomości, że carowa rosyjska żyje i że znajduje się w miejscu bezpiecznem przynoszą dzienniki wieczorne wiadomości z Moskwy ze źródła, które trzymane jest w tajemnicy, że rodzina carska poniosła śmierć, i że można to stwierdzić na pewno: Car przed śmiercią rzucał przekleństwa na swoich nieprzyjaciół.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.