Ze świata

W głośnej przed rokiem prawie blacharza Beli Kissa z Czinkoty na Węgrzech, który zwabiał do siebie do domu kobiety, a następnieje mordował, ukończył sad tamejszy śledztwo. Ponieważ Bela Kiss umknął przed kapiącą rękę sprawiedliwości — podobno pa na polu bitwy — rozprawa odbędzie się przeciwko wspólnikowi mordercy, niejakiemu Janowi Nagy'emu, oskarżonemu o czterokrotny mord i rabunek.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-08-1917

Nowoje Wremja” donosi, że na Kaukazie anarchiści zorganizowali uzbrojone bandy, składające się z tysięcy mężczyzn, które zagrażają transporty, napadają na przejezdnych, niepokoją ludność i plądrują całe osady.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 23-08-1917

Holenderskie dzienniki kolonialne donoszę, że na wyspie Jawie leżę, od dłuższego czasu olbrzymie zapasy cukru, kawy, herbaty, gumy i oliwy, wartości około 150 milionow guldenów hol., gdyż nie mogł być wysłane na miejsce przeznaczenie wskutek braku okręgów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-08-1917

Pisma morawskie donoszą: Nauczyciel ludowy, Martinek z Kościelnej Ligoty, powołany został swego czasu jako żołnierz do szeregów i wrócił następnie po kilkunastu miesiącach do domu, jako inwalida bez jednej nogi. Żona oświadzyła mu, ze z nim więcej bezwarunkowo żyć nie będzie ze względu na jego kalectwo. Maartinek tak sobie wziął do serca wyrok swojej nieludzkiej żony, iż w dniu 4 bm. wystrzałem z rewolweru pozbawił się życia.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 23-08-1917

Z Piotrogrodu donoszą, że w ciągu ostatnich trzech tygodni niemniej jak 20 000 żołnierzy odmówiło posłuszeństwa i musiało zostać wydalonych z armii czynnej. Objaw ten staje się w Rosyi coraz bardziej regularnym i codziennym.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 23-08-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.