Ze świata

Głośny, skandaliczny proces karny przeciw funkcyonaryuszom czeskiego banku przemysłowego w Wiedniu zakończył się wczoraj skazaniem dyrektora banku, Spitalskiego za lichwę żywnościową, rozmyślne udzielanie kredytu lichwiarzom żywnościowym przy zapewnieniu sobie osobnych zysków, na 6 tygodni ścisłego aresztu i 20.000 K grzywny. Za tę samą winę skazano: prokurzystę banku Vratislava na 14-dniowy areszt oraz grzywnę 1000 K; kierownika izby wekslarskiej Poppera na 14 dni aresztu i 3000 K kary; przemyslowca Grossa na 5 miesięcy ścisłego aresztu oraz 20.000 K grzywny, wreszcie caly szereg innych współoskarżonych na areszt od 14 dni do 3 tygodni, oraz kary pieniężne od 3-10.000 K.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-12-1917

(Telefonem od naszego korespondenta)

Wiedeń. (Wir). „Times" zapisuje pogłoskę, jaka wyszła z ambasady rosyjskiej w Waszyngtonie, że car Mikołaj został przez straż zamordowany.

Wiedeń. (Wir). Ze Sztokholmu donoszą: Według wiadomości nadeszłych z Petersburga, odddział petersburskiej gwardyi czerwonej udał się do Tobolska i tam po rozbrojeniu dotychczasowej straży strzegącej cara, objął sam jej funkcye. Działał on z rozkazu rządu bolszewickiego. Wiadomość agencyi Havasa, jakoby car w czasie starcia z gardyą czerwoną został zamordowany dotychczas nie została potwierdzona.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-12-1917

Centralna księo garnia esperantystów w Paryżu ogłasza, iż w ostat nich dniach ukazało się jej nakładem kompletne tlómaczenie całej biblii, nowego i starego testa mentu w języku esperanckim.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-12-1917

wydarzyło się w czwartek w południe przy Rosenstr. 5. żony górników element i Krik pojechały do Oberhausen, pozostawiwszy troje małych dzieci zamkniętych w jednej izbie. Przechodzący ulicą szewc Adolfen zauważył wydobywający się z okna dym. Chciał więc drzwi mieszkania otworzyć. Nie udało mu się to atoli. Przywołano więc straż ogniowa na pomoc. Przedstawił im się okropny widok. W łóżku znaleziono ciałka 5-letniego Wojciecha Cletnento i Stefana Krika, podczas gdy trzecie dziecko, 3-letni Wilhelm Krik leżał pod łóżkiem, dając jeszcze słabe znaki życia. Ucierpiało ono poważnie wskutek trujących gazów. Biedne dziecko odstawiono do szpitala z nadzieja utrzymania go przy życiu. Dzieci bawiły sic zapałkami. Jak wielkie musza być obawy matek, które dzieci pozostawiają bez opieki w domu.

 

Dziennik Śląski, 15-12-1917

Paryż. (Ag. Hav.) W Izbie deputowanych rozs dzielono dziś prośbę o pełnomocnictwo dla wytos czenia postępowania karnego przeciw Caillaux. W piśmie gubernatora wojskowego Paryża, które żąda zniesienia parlamentarnej nietykalności, powiedziano między innemi:

W ciągu śledztwa co do kontaktu z nieprzyjas cielem, prowadzonego obecnie przez sądy cywilne i wojskowe, wykryto prawie u wszystkich oskarżonych wiele listów Józefa Caillaux, które nie pozostawiają żadnej wątpliwości, że między nim a oskarżonymi istniały stosunki.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.