Majątek sprzedany cztery razy w przeciągu pięciu lat

Bardzo zmienne koleje przechodzi majątek rycerski Luppe, w pow. zgorzelickim na Szlązku. Przed pięciu laty berliński Bank ziemski kupił tę posiadłość i zapłacić za nią 200,000 marek. Wkrótce potem sprzedał go Bank leśniczemu Zelterowi za 250,000 marek. Po upływie dwu lat sprzedał go Zelter za 350,000 marek. Nowi nabywcy, Kupsch i Seidel z Berlina (firma drzewna), ścięli wielkie lasy, znajdujące się w majątku, i za samo drzewo otrzymali 200,000 marek. Firma ta sprzedała majątek ten jakiemuś obywatelowi z Lipska. Majątek, który w przeciągu pięciu lat zmieniał cztery razy swojego właściciela i utracił wielkie obszary leśne, dziś jeszcze przyniósł o 10,000 marek więcej, niż pierwszemu właścicielowi przed pięciu laty.

 

Kurjer Warszawski, 02-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.