Straszna eksplozya armaty

Dwóch żołnierzy zabitych a dwóch ciężko rannych

(Od naszego korespondenta).

Nowy Targ, 24 maja.

Podczas wczorajszych popołudniowych ćwiczeń artyleryi fortecznej pułku Nr. 3 kompanii 7 w pobliżu Wachsmunda w Nowym Targu, nastąpiła straszna w swych skutkach eksplozya armaty, której ofiarą padło czterech żołnierzy. Przyczyną wybuchu armaty miał być źle zamknięty zamek przy armacie.

 

Skutkiem wybuchu zginął na miejscu 23-tni kanonier Tynczuk z powiatu stryjskiego, kanonierowi Rozukowi z powiatu husiatyńskiego wybuch urwał obie nogi. Przewieziony do szpitala zmarł kilka godzin później, wśród strasznych męczarni. Trzeciemu kanonierowi Paliczukowi, również z husiatyńskiego, wybuch rozpruł brzuch, tak, że wnętrzności wyszły na wierzch. Czwarty żołnierz Kuzuluk z Rudnika nad Prutem otrzymał kilkanaście ran. Nadzieja uratowała tych dwóch żołnierzy jest bardzo mała.

Pierwszej pomocy udzielili rannym lekarz pułkowy dr. Hasek, kapral sanitarny Michna, fizyk powiatowy dr. Bednarski i dr. Tuerchnitt.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 24-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.