Co ma i powinna robić dorosła panna na wsi i na prowincyj czy w małem miasteczku

Tak liczny mamy w tej chwili napływ listów obustronnych i panien ze wsi i z prowincyi i osób starszych, doświadczonych, dających swe rady młodszemu pokoleniu, że musimy się streszczać i dawać tylko główne, zasadnicze z listów otrzymanych wyciągi. Spełniamy to skrzętnie, wyłaniając zdrowe ziarna, których posiewem kierują ręce miłości pełne, więc plon wydadzą, niezawodnie, obfity.

 

Jeżeli same uczuwacie, młode dorosłe panny, chęć do czynu i pracy — potraficie niezawodnie nietylko nadać tym chęciom konkretną formę, ale ogarnąć swą wolą innych i wciągnąć w szeregi liczny zastęp robotników na zagonach, które w tak znacznej części leżą ugorem. Sklepy spożywcze, bławatne, norymberskie, warsztaty tkackie, piekarnie i setki różnych zajęć czeka na zdrową organizacyę, na wytrwałe zabiegi. Nie szukajcie współpracowników u góry. Niestety, często tam dużo zdechlaków degeneratów, z których mało da się zrobić. Schodźcie w sfery robocze. Zaglądajcie do suteryn. Znajdziecie tam często perły prawdziwej wartości.

Zdrowe, świeże, jędrne siły, wprzęgnięte do właściwej roboty, pchną ją należycie, a waszą zasługą będzie nietylko to; żeście pracę podjęły, ale i że dzielnie w niej wytrwały. Jeżeli z tych usiłowań w każdem kole wyłoni się choć jedna wzorowa jednostka - pracownik — to już dorobek będzie znaczny.

Józ. Hel. Mar.

 

* * *

Prowincya ma istotnie swe nieznośne czasem cechy. Niech ktoś cokolwiek zacznie robić, wnet „emancypantka", społecznica" wymawia się z pewną drwiną.

Nie zważajcie na to. Zbierajcie się w koła i kółka. Organizujcie wspólne czytania. To ludzi zbliża. W najbardziej zapadłym kącie znajdą się dwie, trzy, cztery osoby chętne.

Nazwą inicyatorkę napewno: „sewantką". Ale to szybko minie. Oswoją się i ci, którzy najbardziej ośmieszali nowatorskie poczynania, sarni się garnąć zaczną.

Wspólne wycieczki, na najbliższą polankę w lesie. Rozpatrzenie się w warunkach skautu i zawiązanie chętnej gromadki sojuszników, wszystko to wpłynie na zbliżenie, wśród którego niejedna powstanie myśl pożyteczna. Niech każda panna nauczy czegoś praktycznego jedno dziecko.

Jeśli haftuje - to haftu. Jeśli szyje — szycia.

Zapewne nic będą to przyjemności i zajęcia na szeroką skalę, ale życie składa się z drobiazgów i temi drobiazgami nie powiniśmy pogardzać.

W środowisku, w którem nam żyć przyszło:

„Myślą wzlatujmy ku niebu, czynem bądźmy na ziemi".

Mława.

Z. Morawska.

 

Nasz dom (tygodnik mód i powieści), 23/29-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.