SZKOŁY KRAKOWSKIE ROZSADNIKIEM SZKARLATYNY

W numerze sobotnim umieściliśmy list z miasta, dobitnie określający stosunki zdrowotne w tutejszych szkołach, z okazyi panującej nagminnie w ostrej formie szkarlatyny. W razie wypadku tej choroby w klasie, fizykat, na wniosek lekarza domowego, zamyka ją na kilka dni poczem dzieci wracają do szkoły i za kilka dni dziej się znowu to sarno. Zapytujemy więc, co robią lekarze szkolni i miejscowi, jak pojmują swe obowiązki i dlaczego z tak lekkiem sercem zezwalają na to, aby szkoły były centrami tej choroby, oraz aby dzieci po powrocie ze szkoty zarażały inne w domu.

 

Szkarlatyna panuje w Krakowie nagminnie i to w najostrzejszej formie, bo ciągle słyszy się o wypadkach śmiertelnych, nic więc tutaj nie pomogą półśrodki, a skuteczną i owocna być może tylko energiczna z nią walka.

 

Ilustrowany kuryer codzienny,19-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.