Hr. Potocka stara się o poddaństwo rosyjskie

Hr. Andrzejowa Potocka, wdowa po namiestniku Galicyi — (swego czasu serdeczny przyjaciel cesarza) — stara się o poddaństwo rosyjskie. Rzecz nie do uwierzenia a jednak prawdziwa.

 

Wielomilionowa magnatka sprzykrzyła sobie pobyt w Galicyi, zakupiła olbrzymie dobra w Królestwie Polskiem i

tam postanowiła osiąść na stałe. Poddaństwo rosyjskie — skutkiem zabiegów wpływowych osób w Petersburgu — ma otrzymać w najbliższych dniach. Wieść ta wywołała wśród galicyjskiej arystokracyi polskiej zamieszanie i ogromne ździwienie, chociażby z tego powodu, że dwór auatryacki nie mile będzie dotkniętym krokiem hrabiny Potockiej.

 

Dziwna rzecz, że wśród naszej arystokracyi silniejsze są argumenty pieniężne (hr. Potocka skarży się na niesłychane podatki — i to ma być wyłącznym powodem jej niechęci do Austryi), niż tak okrzyczana dewiza, którą szczycą się polujące za zaszczytami galicyjskie koła arystokratyczne: „Przy Tobie stać chcemy”…

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.