Postrzelenie dwóch studentów na strzelnicy

W sobotę popołudniu na strzelnicy wojskowej na Woli Justowskiej odbywały się ćwieczenia w strzelaniu, pod kierunkiem profesora gimn. i oficerów. Każdy biorący udział w ćwiczeniach, dostawał do dyspozyi karabin i zapas ostrych naboi.

 

Ćwiczenia te były t. zw. konkursowe. Najlepsi strzelcy mają wyjechać do Wiednia na konkursowe strzelanie w Zielone święta.

 

Po każdorazowem strzelaniu, uczestnicy — według przepisów — muszą karabin z naboi wyładować. Podnieceni jednak ambicyą uczestnicy onegdajszych ćwiczeń, zapewne nie wszyscy zastosowali się do przepisów i to stało się przyczyną strasznego wypadku.

 

Podczas przerwy w strzelaniu młodzieńcy zebrali się w kilka grupek i toczyli rozmowę na temat wyniku konkursu. Jeden z nich, oglądając karabin, pociągnął, przez nieostrożność za cyngiel. Padł strzał; kula przebiła płot i wpadła w grupkę studentów, stojącej poza płotem. W tej chwili dwóch uczniów, ku przerażeniu obecnych padło na ziemię, wijąc się z bólu. Na odgłos strzału przybiegli oficerowie i żołnierze, natychmiast umieszczono rannych na noszach wojskowych, poczem zawezwano dwie karetki pogotowia ratunkowego, które w ciągu niespełna kwadransa przybyły na strzelnicę. Przybyli lekarze natychmiast przystąpili do ratowania nieszczęśliwych ofiar wypadku, któremi są 17-letni Władysław Łyszczarz, uczeń III r. seminaryum naucz, i 18-letni Roman Matus, uczeń 7 klasy gimn. Łyszczarz ma zmiażdżoną prawą nogę w kolanie, (jabłko) 1 wyrwany kawał mięsa. Rannych przewieziono do szpitala św. Łazarza na oddział chirurgiczny.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.