Nasze straże pograniczne [satyra]

I. Baon celny. - Strasznie mi się nie chce wstawać i iść pilnować granicy. Ale tam pewnie ostrym wzrokiem patrzy M. K.

II. Ministerjum Kolei. - Djabli nadali, że to właśnie na mnie zwalono pilnowanie od szmuglu granicy. Mnie się tak wstawać nie chce i nie wstanę, ale tam pewnie pilnuje znakomicie M. S.

III. Ministerjum Skarbu. - Jak tu wygodnie w tym fotelu, a właściwie powinienem wstać i pójść pilnować od szmuglu granicy. Oj! Jak mi się nie chce! E, nie pójdę. Tam z pewnością są już B. C. i M. K. Szpilka przez granicę nie przeleci.

IV. W Niemczech.

Niemiec. - Ileście dziś przeszmuglowali?

Kochani rodacy. - Niewiele! Dziewięć wagonów. Od jutra zato będzie porcja podwójna rano i wieczór!

Mucha, 09-09-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.