Kursa oficerów morskich.

Objaśnienie do da' stratuj. W marcu 1921 roku po raz pierwszy w Polsce zostały otwarte Kursa Oficerów Morskich Marynarki Wojennej. Wcześniejszemu otwarciu Kursów stały na przeszkodzie poważne trudności, które ostatecznie Departament Spraw Morskich pokonał przy współudziale energicznej i usilnej pracy komandora-podporucznika Adama Mohuczego.

 

Zadaniem Kursów jest wyszkolenia młodocianego zastępu polskich bojowników morza, bez których nie mogłaby istnieć w przyszłości Polska Marynarka Wojenna. Znaczenia jej, niestety, nie doceniają jeszcze szerokie warstwy naszego społeczeństwa, nie zdając sobie sprawy, że bez władania morzem i drogami morskiem! komunikacya ze światem, do której Polska zawsze dążyła jest iluzoryczną.

Kierownictwo Kursów należy do Dowódcy komandora-podporucznika Adama Mohuczego i kierownika naukowego komandora-ppor. Włodzimierza Steyera.

 

Personel pedagogiczny stanowią wykwalifikowani oficerowie i pedagodzy z b.. marynarek wojennych państw zaborczych.

 

Na pierwszy 2-letni kurs przyjęto 16 oficerów-słuchaczy przeważnie z armii i marynarek państw zaborczych, którym czas wojenny przeszkodził w dokończeniu studyów w zakładach morskich.

Po przejściu wstępnego teoretycznego wyszkolenia, od 15 czerwca b. r. słuchaczy kursów przeniesiono na kancrierkę Jenerał Haller, którą rząd polski nabył w stoczni Crighton w Abo (Finlandya).

 

Okręt nowy jest zastosowany dla celów szkolnych i obrony transportów wojennych. Pierwszy okres praktyczne! żeglugi trwać będzie 4 miesiące. Generał broni józef Haller wraz z rodziną zaszczycił swą obecnością kanonierkę i, chcąc poznać bliżej służbę morską oraz charakter polskiego morza odbył dalszą wycieczkę wokół wyspy Bornholm (Dania), spędzając 3 dni na okręcie.

 

Po odbytej praktyce nastąpi dalszy kurs teoretyczny, który odbywać się będzie przez jesień i zimę w Toruniu. Z wiosną i przez lato 1922 roku trwać będzie drugi okres praktycznej dalekiej żeglugi i ostateczne egzamina, po zdaniu których słuchacze kursów otrzymają odpowiedni przydział w Marynarce Wojennej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-10-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.