Z Ustronia.

Z miejsc letniczych całej Polski nadchodzą skargi na zalew tychże przez żydostwo. Nic dziwnego. wszakże żydzi wojnę wygrali; myśmy krew przelewali, a oni interesa robili. I u nas w Ustroniu nie lepiej jak gdzieindziej W obecnym sezonie mamy wrażenie, że przeniesiono nas do Palestyny lub na Kazimierz w Krakowie i że nie żydzi, ale my w Polsce jesteśmy mniejszością. Hotele i mieszkania prywatne przepełnione są żydostwem, które stanowi 96 proc. tegorocznych letników. Zjawisko to jest bardzo smutne, tern smutniejsze, że obywatele Ustronia nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, które im grozi, jeżeli nadal będą wynajmować mieszkania żydom.

Przede z powodu nich mamy tak niebywałą drożyznę. Przez swoje gorszące i bezwstydne zachowanie wywierają żydzi na ludność chrześcijańską jak najgorszy wpływ. Bez względu na płeć kąpią się na miejscach publicznych w kostyumach adamowych. Dzieją się przy kąpaniu jeszcze i inne gorsze rzeczy w obliczu dzieci, ciekawie się przyglądających. W nocy zaś urządzają burdy i hałasy, niepokojąc śpiących i odpoczywających po pracy mieszkańców. Dzieją się rzeczy wprost nie do uwierzenia. Matki skarżą się, że nie mogą swych dziewcząt w domciu wypuszczać, bo je żydzi zaczepiają, nawet przy paszeniu bydła. Zarząd gminy, choć zawiadomiony o tern, nie uczynił dotąd niczego w celu usunięcia tego zgorszenia. Prosimy odnośne władze wyższe do podjęcia kroków w tej sprawie. Ludność miejscowa, pouczona doświadczeniem, powinna wyciągnąć odpowiednią naukę! Znajdzie się dosyć chrześcijańskich letników!

 

Gwiazda Cieszyńska, 20-09-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.