ś. p. Jan Cielecki.

Dnia 12 października r.b. zginął śmiercią tragiczną podczas budowy kolei linji Hela—Puck porucznik-inżynier 12 kompanji 2-go pułku Wojsk Kolejowych Jan Cielecki. Ur. dnia 28 lutego 1893 r. w Słupcy, ziemi Kaliskiej, z ojca Maksymiljana, adwokata i matki Seweryny z Powalskich, po ukończeniu gimnazjum w Wołczańsku wstąpił na politechnikę w Warszawie, na wydział budowy mostów i kolei żelaznych, gdzie przebył 3 lata. Jednocześnie złożył dyplomowy egzamin w politechnice w Lagę pod LipsKiem na skutek czego otrzymał stopień inżyniera, Z chwilą wyjścid Niemców z kraju kończy kursa dla inżynierów kolejowych i poświęca odtąd siły swoje kolejnictwu wojskowemu.

Początkowo jako referent kolejek wąskotorowych frontu Wołyńskiego, a później jako zastępca komendanta i Naczelnik Oddziału Drogowego tegoż frontu, odznaczył się usilną pracą, głęboko znajomością kolejnictwa i niezwykłą energją; doprowadził on w nader krótkim czasie do normalnego stanu, nadwyrężone przez wojnę, kolejki, sprojektował i uruchomił szereg mostów, budynków i nowych linji kolejowych. Dzięki jemu kolejki wąskotorowe Dowództwa Wołyńskiego zajęły przestrzeń przeszło 500 kilometrów. Po chlubnem ukończeniu tych zadań został wydelegowany do Dowództwa Wybrzeża Morskiego w Pucku dla budowy kolei szerokotorowej i tu śmierć znalazł.

Jego szczery charakter i cnoty obywatelskie jednały mu przychylność każdego, kto miał sposobność bliżej się z nim zetknąć. To też zgon jego w chwili, gdy kończy się era krwawych walk wywołał powszechny żal i smutek. Zginął jeden z dzielniejszych synów Ojczyzny.

 

Cześć Jego pamięci.

 

Świat 20-11-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.