ś. p. Jan Gościcki.

W dniu 19 sierpnia r. b. poległ na polu chwały ś. p. Jan Gościcki, urodzony w Brulinach ziemi Pułtuskiej wr. 1892, z ojca Jana, radcy Dyr. Gł. T-wa Kr. Z. i ś. p. Walentyny z Piwkowskich. Ukończywszy 8-mio klasowe j gimnazjum Wojciecha Górskiego, uczęszczał d o Akademji Sztuk Pięknych gdzie pracował on pod kierunkiem Lentza i Kossaka. Jakkolwiek wypadki wojenne nie pozwoliły mu na wyjazd dla odbycia dalszych studjów w Londynie, dokąd zamierzał się udać, zmarły pozostawił po sobie sporą ilość swych prac, świadczącej o wielkiej indywidualności i wybitnym talencie. Prace ś. p. Gościckiego, głównie akwarele, czarują fantazją i zachwycają poczuciem rysunku i barwy.

S. p. Jan Gościcki, obok nawskroś artystycznej natury, łączył w sobie charakter skończenie rycerski. Odważny do szaleństwa, miękki i czuły na cierpienia ludzkie, najlepszy syn i brat, niezmiernie sympatyczny towarzysz, a przedewszystkiem prawy syn Ojczyzny, na pierwsze jej wołanie pośpieszył do szeregu, udając się niezwłocznie na front jako ochotnik w oddziałach majora Jaworskiego. Odznaczywszy się dzielnie w kilku bitwach, za co przedstawiony został do ordem „Virtuti Militari", gdy szwadrony podeszły nad Bug ku wsi Wierów, gdzie ś. p. Jan spędzał ostatnie lata i znał każdą ścieżkę, prosił dowództwo o wysłanie go na niebezpieczny podjazd. Tam właśnie, w potyczce, ubito pod nim konia, sam zaś ciężko raniony bronił się jeszcze przed nawałą wrogów aż gdy mu kul zabrakło, ostatnią skierował sobie w skroń, by się żywym w ręce moskiewskie nie dostać.

 

Niech Cię ziemia nasza do snu wiecznego ukołysze, wierny jej synu.

 

Świat, 09-10-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.