Tchnienie zimy.

Kto wyszedł wczoraj rano na ulicę, ten mógł zauważyć kałuże wody, skrzepnięte warstwą lodu, gruby szron na dachach i zaścielający chodniki różnobarwny „pers" upadłych liści. Przejmujacy wiatr północno-wschodni, jaki przyszedł do nas od wschodu, przybliżył zimę o jeden wielki krok. Zdawałoby się, że to zły bóg bolszewicki chce się mścić za doznane porażki orężne i dyplomatyczne. Niektóre drzewa są już ogołocone zupełnie z liści, zwłaszcza przyzwyczajone do cieplejszych klimatów kasztany. Zwarzone liście akacyi i mniejszych krzewów jeszcze się trzymają ostatnim wysiłkiem zagrożonego życia.

 

Temperatura 5-stopniowa, jaka trwała przez cały dzień, nie nastrajała wesoło licznych zziębniętych przechodniów, dygocących swymi inteligentnymi członkami, których nie pokrywało żadne burżujskie, czy paskarskie futro. Liczne wozy z węglem stawały przed piwnicami, jednak nie tych, którzy żyją ze swych poborów urzędniczych, czy... dziennikarskich. Węgiel, to dziś czarny dyament, już także z racyj swojej ceny i rzadkości. Nadchodzi zima, epoka rozrywek, balów, karnawałów i bobsleighów dla bogatych — okres ciężkiej troski i cierpień dla umysłowo pracującego proletaryatu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-10-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.