Na polu chwały,

w boju pod Nasielskiem, padł ugodzony kulą jeden z najzdolniejszych publicystów młodszego pokolenia, Bohdan Straszewicz, b. redaktor „Kurjera Polskiego" i „Gazety Polskiej". Mimo braku sił fizycznych i niekorzystnego stanu zdrowia, na pierwsze wezwanie stanął w szeregach, wziął karabin do ręki, która dotychczas tylko piórem walczyła... Padł w obronie Ojczyzny.

Bohdan Straszewicz odziedziczył po ojcu talent i temperament pisarski. Temperament przygłuszał nieraz nawet talent. Był typem publicysty wojującego, — walczył jednak zawsze w imię idei, nigdy dla osobistych, prywatnych względów. I pod tym względem odziedziczył cnoty ojca: prawość i szczerość. Publicystyka była dla niego nie fachem, zawodem,—ale wyższem powołaniem, nakazem duchowym. Z takiego pojmowania rzeczy rodził się ogień, który płonął w każdym jego niemal artykule.

 

Dziennikarstwo warszawskie traci w Bohdanie Straszewiczu człowieka i talem. Zyskuje wiele sławy wojennej. Oto pisarz polski, niebyłe jakiego imienia, już nie atrament, ale krew przelał dla kraju, młode życie złożył w ofierze. Imię jego winno być utrwalone na marmurowej tablicy. Cześć!

 

Świat, 28-08-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.