Obchód rocznicy wyzwolenia miasta Lidy i powiali od najazdu bolszewików.

Ranek 17 kwietnia 1919 r. przyniósł Lidzianom upragnioną dawno wolność. Wojska polskie prowadzone przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, wkroczyły do m. Lidy.

 

Rocznicę tego dnia obchodziło miasta Lida i powiat uroczyście w dniach 16 i 17 kwietnia b. r. Z inicjatywy kolejarzy węzła Lidzkiego i obywateli m. Lidy, drogą ofiarności publicznej, wzniesiono na grobach poległych bohaterów wspaniały pomnik. Orzeł, wieńczący szczyt pomnika, obejmuje skrzydłami krzyż,— symbol śmierci Miejsce wiecznego spoczynku naszych oswobodzicieli, otoczone jest żelaznym parkanem, na betonowym fundamencie.

W dzień 16 kwietnia, jako w dzień obchodu żałobnego odprawiono w kościele parafialnym mszę żałobną za dusze poległych uczestników powstania roku 1863. W kościele zajęli miejsca: duchowieństwo, przedstawiciele pułku Suwalskiego, który brał czynny udział w akcji bojowej o zdobycie Lidy, miejscowe władze wojskowe z generalicją na czele, przedstawiciele miasta, Starostwa, Kolejnictwa, Robotników, Kooperatyw, przedstawiciele instytucji społecznych: Domu ludowego, Ochronek R. G. O. Koła młodzieży, Koła polek, młodzież szkolna, i ludność wiejska ze wszystkich gmin powiatu lidzkiego, oraz tłumy ludności miejskiej.

Po mszy żałobnej uformował się pochód, który wyruszył na cmentarz parafialny. Na cmentarzu tym odprawiono nabożeństwo na grobach poległych bohaterów, u stóp pomnika przez ks. proboszcza Bojaruńca. Po nabożeństwie i przemówieniach duchowieństwa przemawiał do zebranych prezes Komitetu Obchodowego J. Kamiński, podnosząc,— poświęcenie się bezgraniczne bohaterów. Na grobach poległych złożono wieńce. Z cmentarza wyruszył pochód na wygon za miasto na miejsce stracenia w roku 1863 ks. Fijałkowskiego, gdzie dokonano poświęcenia krzyża, wzniesionego poległym za sprawę polską w powiecie lidzkim w r. 1863. Po przemówieniech duchowieństwa i inspektora szkolnego p. Jankowskiego, którzy oddali cześć poległym w roku 1863, pochód powrócił z procesją do kościoła, gdzie się rozwiązał.

Dzień następny 17 kwietnia 1920 r. poświęcony był obchodowi, ku chwale oręża polskiego. Wczesnym rankiem, przy pięknej pogodzie wiosennej tłumy oblegały wygon za miastem, gdzie na miejscu stracenia księdza Fijałkowskiego w r. 1867 rozpoczęto obchód Mszą połową. Załoga 17. dywizji strzelców Wielkopolski, wyruszyła Pomnik poległych w walkach o Lidę. w pełnem uzbrojeniu wraz z kulomiotami i baterją armat polowych. Z zaproszonych gości przybył generał Mokrzecki, dowódca okręgu generalnego Grodno i delegacja oficerów i żołnierzy pułku suwalskiego, oraz okoliczne duchowieństwo.

Telegramy nadesłali: Marszałek Sejmu Ustawodawczego Trąmpczyński, generał broni Szeptycki, szef sztabu armii zaniemeńskiej kpt. Wolf, dowódcy pułku suwalskiego, 4-go pułku ułanów i inne osobistości.

 

W Domu ludowym, w Kole młodzieży, w Kole polek i w koszarach wojskowych wygłoszono szereg odczytów okolicznościowych, wieczorem odegrano w sali kino wojskowego sztukę patrjotyczną pod tyt. „Hanusia Krożańska", wystawioną siłami amatorskiemi. Wieczór artystyczny uzupełnili koncertem pp. Stępińscy, śpiewem p. Judycka, deklamacją p. Czarny i pięknie zgrana orkiestra smyczkowa wojskowa 10 pułku Strzelców Wielkopolskich. L.

Świat, 15-05-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.