Konkurs na klejnoty polskie.

W lokalu Towarzystwa zachęty do sztuk pięknych rozstrzygnięto konkurs na klejnoty w stylu polskim, ogłoszony przez firmę „Wicenty Wabiński i S-ka", mieszczącą się w hotelu europejskim, a przy poparciu i pośrednictwie ministerstwa kultury i sztuki. Konkurs ten obudził zainteresowanie niezwykłe, a choć miał charakter zamknięty, czyli w ograniczonem kole artystów, wybranych przez ministerstwo, nadesłano nań prac 80 na konkurs i 16 poza konkursem.

 

Sąd konkursowy tworzyli p. p.: delegat ministerstwa kultury i sztuki, p. Skotnicki, — starszy cechu złotników i jubilerów, p. Lipczyński,— p. Borowski,— profesor Lalewicz, — p. Handelsmanowa,--p. Połtawski,— por. Szreniawa-Rzecki i p. Wincenty Wabiński.

Z prac nadesłanych sąd przyznał jednogłośnie nagrodę I w sumie pięciu tysięcy marek p. Mieczysławowi Kotarbińskiemu za broszę, wyobrażającą Twardowskiego na księżycu; nagrodę II w sumie mk. 3000.— p. Ludwikowi Pugetowi za broszę o polskich motywach ornamentacyjnych; nagrodę III — mk. 2.000.— p. Bartłomiejczykowi z wyobrażeniem ułana polskiego.

 

Pozatem sąd zakwalifikował do zakupu i wykonania prace: L. Pugeta, M. Kotarbińskiego, Fr. Polkowskiego, — oraz poza konkursem p. Łagowskiego.

 

Sąd wyraził życzenie, aby wyniki tego ze wszech miar ciekawego 1 niezwykłego konkursu były spopularyzowane za pośrednictwem wystawy. Wobec tego wystawa prac

Świat, 08-05-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.