Ś. p. Zofja z Konarskich Bobowiecka.

Dnia 20 marca r. b. zmarła w Warszawie w 76 roku życia znana autorka, działaczka na polu pedagogicznem i oświatowem ś. p. Zofja z Konarskich Bukowiecka. Pochodziła ona ze znanej rodziny ziemiańskiej z Sandomierskiego. Była żoną zasłużonego lekarza ś p. Ludwika Bukowieckiego, który w roku 1861 niósł pomoc walczącym z przemocą moskiewską naszym żołnierzom. Po śmierci męża p, Zofja Bukowiecka oddała się wychowaniu jedynego syna Stanisława, pierwszego naszego ministra sprawiedliwości. W domu p. Bukowieckiej zbiegały się wszystkie nicitajnej organizacji Towarzystwa Oświaty Ludowej.

Jako autorka ś. p. Z. Bukowiecka zjednała sobie serca młodocianych czytelników lekturą zdrową, budzącą ducha patrjotyzmu i ukazującą niespożytość polskiego ducha. Na książeczkach „Jak Piastowie budowali Polskę", „Jak Polska za Jagiellonów urosła od morza do morza" uczyło się młode pokolenie historji dziejów ojczystych za panowania rosyjskiego.

 

Śmierć ś. p. Zofji z Konarskich Bukowieckich wywołała w szerokich kołach naszego społeczeństwa żal serdeczny. Cześć jej nieskazitelnej, świętej pamięci!

 

Świat, 03-04-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.