„Palmy".

Tradycyjny zwyczaj krakowski zdobienia mieszkań „palmami wielkanocnemi" czyli baziami młodych wierzb przyczyni się w nadchodziwą „niedzielę palmową" do urzeczywistnienia pięknego celu o dużem narodowem znaczeniu: do przysposobienia „świeconego" dla żołnierzy, walczących dziś tak bohatersko nn froncie lit.-białoruskim, tych niezłomnych polskich rycerzy kresowych, którym w radosnych dniach świąt Wielkiej Nocy społeczeństwo nie powinno poskąpić dowodów serdecznej pamieci i spólni duchowej.

Aby zebrać fundusz na zakup (tak drogich dziś!) wędlin, słodkiego pieczywa, papierosów i innych przedmiotów, które przez specyalnych delegatów będą na front zawiezione jako „święcone" z Krakowa, Komitet pań pod przew. p. Anny Orłowskiej (wyłoniony z krak. główn. Komitetu Wielkanocnego) — uzyskał od magistratu wyłączne prawo sprzedaży palm przed kościołami i na ulicach W niedzielę palmową. Panie komitetowe będą sprzedawały mało „palmy", które posłużą jako odznaki, oraz duże wiązanki, Wstążeczką pięknie przewiązane, służące do smalenia mieszkania symbolem młodej wiosny, tryumfującej nad martwotą zimową, Hasło: „święcone dla "dniena na froncie" stanie się niewątpliwie dla wszystkich mieszkańców Krakowa bodźcem do masowego nabywania tradycyjnych wiosennych „palm" wielkanocnych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-03-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.