Zniesienie ograniczeń prawnych kobiet w Kongresówce.

Warszawa. (PAT). Komisya prawnicza, pod przewodnictwem posła Dra Marka uchwaliła projekt o zawieszeniu sądów przysięgłych w obrąbie sądu apelacyjnego lwowskiego, wbrew wnioskowi Dra Liebermanna, który żądał wydzielenia okręgu przemyskiego z pod działalności tej ustawy.

Pos. Zygmunt Seyda referował rządowy projekt ustawy o uchyleniu ograniczeń w prawach kobiet na obszarze byłego zaboru rosyjskiego.

Zabierały głos między innemi posłowie Balicka i Moczydłowska, które uznały projekt rządowy za niewystarczający i zgłosiły w dziedzinie praw majątkowych żądanie daleko idące. Poruszono także myśl zwrócenia się do komisyi kodyfikacyjnej, aby opracowała projekt prawa małżeńskiego. Na wniosek Dra Marka uchwalono rezolucyę treści następującej: Komisya prawnicza uznaje potrzebę bezzwłocznego uchylenia ograniczenia praw kobiet, mężatek i niezamężnych w Kongresówce i przystępuje do dyskusyi szczegółowej, biorąc za podstawę projekt rządowy, który będzie mógł uledz zmianom w ciągu dyskusyi szczegółowej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.