Konieczność założenia nowego urzędu.

Walka z lichwą jest ciężka i beznadziejna, gdyż lichwiarze i spekulanci uspakajają nawet zaciętych bojowników z drożyzną, argumentem starym, a mającym dziwny urok, jakim jest łapówka.

 

Niezwykły widok przedstawiał w tych dniach gmach urzędu walki z lichwą w Łodzi, otoczony dokładnie oddziałami policyi. Badano urzędników i refetentów, a następnie przeprowadzono rewizyę w prywatnych mieszkania tych dzielnych mężów, którzy tak zajadle zwalczali lichwę, że wreszcie prokurator musiał się nimi zająć.

 

Czy walka z lichwą nie przedstawia się wobec tych stosunków beznadziejnie?

 

Jeśli jednak prokuratorya wstąpiła raz, na tę chwalebną drakę, nie powinna w swym szlachetnym zapale łagodnieć.

 

Czy nie należałoby równą opieką otoczyć urzędów wywozowych, które ogałacają kraj z żywności, tucząc naszych, wrogów?

 

Fakt znalezienia u krakowskich spekulantów certyfikatów wywozowych, wystawionych przez warszawski Urząd wywozu, woła o pomstę do nieba.

 

Za te niebywale sztuczki należałoby niezwłocznie urzędników, którzy zawinili, za certyfikatem wywozowym dokładnie wystawionym, wyekspedyować hurtem za granico kraju.

 

Jakże społeczeństwo ma się bronić przed niektórymi urzędami walki z lichwą i opiekunami wywozowymi?

 

Przypuszczamy, te i władze zechcą nas wziąć w obronę i zapewne wkrótce założą: urząd do zwalczania urzędów walki z lichwą i urząd do walki z urzędami wywozowymi.

 

Rybałt.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.