Dobroczyńca Krakowa - w nędzy

Jak donosi nasz korespondent paryski w liście dobroczyńca Krakowa, pan Goldstein, który ofiarował zbiory artystyczne milionowej wartości na rzecz miasta - przebywa w Paryżu, pogrążony nędzy.

 

Od gminy krakowskiej otrzymuje zaledwo trzysta kilkadziesiąt franków rocznie, za co opłaca pobyt w zakładzie dobroczynnym św. Kazimierza. otrzymując tamte ciepły kąt i bardzo lichą strawę.

 

W tym samym przytułku zmarł ongiś Norwid, któremu dopiero po śmierci wymierzyła potomności sprawiedliwości.

 

Nie czynimy żadnych porównań - niemniej istota zjawiska jest ta sama: niewdzięczności wobec tych, których społeczeństwo powinna otoczyć opieką.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-01-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.