Mysłowice. (świetny pomysł władzy podatkowej).

Szpital chorych obsługują tu katolickie Siostry zakonne. Wywdzięczono im się w ten sposób, że kilkakrotnie szpital okradziono. Ostatnią razą złodzieje zabrali także 60 litrów spirytusu, który przełożona była otrzymała bez cła i podatku z tego powodu, że miał być zużyty do sporządzania lekarstw. Dowiedziała się o tem władza podatkowa i zażądała od przełożonej zapłacenia 400 mk. i 80 fen. podatku od skradzionego spirytusu, ponieważ został zużyty do czego innego, a nic do sporządzenia medycyn. Nie są to czasem żarty, boć władza podatkowa zagroziła już, nawet fantowaniem, jeżeli żądany podatek nie będzie zapłacony.

Przełożona wysyła prośbę do Berlina o darowanie tego podatku. - Można tu pytać: Skądże władza podatkowa ma tę pewność, że złodziej nie zużył skradzionego spirytusu do celów leczniczych? Niech władza podatkowa najprzód pochwyci zlodzieja i dowiedzie, ze spirytus nie został zużyty do celów leczniczych, a w danym razie niech ściąga podatek od złodzieja.

 

Górnoślązak, 04-12-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.