Wśród oceanów błota i wody

z topniejącego śniegu i deszczu, majestatycznie rozlanych po krakowskich brukach, brodzimy wytrwale od kilku dni. Mimo woli nasuwają się pesymistyczne analogie między brudem i niechlujstwem, tolerowanem przez zarząd miasta — a kultywowaniom wojennych nowotworów paskarsko-lichwiarskich. Z powodu suchot kieszeniowych przenosimy się zwolna z gościnnych sal kawiarnianych i restauracyjnych na tętniące rozgwarem chodniki uliczne, obficie wymoszczone lepkiem błotkiem. Monotonię gorących dysput nad powodami bezkarności naszych wielkich handlarzy węglowych —urozmaicają kaskady zlodowaciałego śniegu, spadającego z dachów i prysznice z wody deszczowej, obficie skrapiające głowy zawziętych perypatetyków krakowskich. Mimo tysięcy stawianych pytań i krzyżujących się opinii na wszystkich ulicach Gawronowa nie zdołano rozwiązać zasadniczego problemu dnia:

 

- Jeżeli prawdą jest, że grosiści krakowscy w ostatnich czasach puścili na pasek przeszło 90 wagonów węgla — to dlaczego prokuratorya państwa nie zaprosi ich na rekolekcye w gościnne apartamenta św. Michała?

 

Oto dylemat, nad którego rozwiązaniem łamią sobie głowę tysiące ludności krakowskiej, cierpiącej na „głód węglowy".

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.