Łapownictwo i szantaż niem. urzędników kolejowych w Poznańskiem.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 16 listopada. (Z) „Robotnik" podaje bardzo ciekawe szczegóły o sprawozdaniu ziemniaków z Poznańskiego. I tak od 23-31 października br. Państwowy Urząd Zakupu i Związek miast otrzymały tysiąc wagonów ziemniaków. W tym samym czasie paskarze prywatni 1482. Od 1 do 8 listopada 440 wagonów, a paskarze 823. Wedle umowy Państwowy Urząd Zakupu powinien otrzymać dziennie 125 wagonów, a Związek miast 85 wagonów. Okazuje się zaś, że paskarze otrzymują tyle ziemniaków z Poznańskiego, ile zechcą, zaś wymienione instytucye tylko część z przyrzeczonej Ilości.

Dzieje się to wskutek tego, te niemieccy urzędnicy koiejowi poznańscy stale wysyłają ziemniaki za łapówkę, a w celu ułatwienia wysyłki dla paskarzy dowcipnie adresują przesyłkę do nieistniecych instytucyi. Prócz tego ci urzędnicy niemieccy uprawiają szantaż na korzyść Niemiec. I tak doświadczyli, że nie dopuszczą do wysyłki ziemniaków do Kongresówki, dopóki się ich nie dostarczy Niemcom. I postawili na swojem, bo ziemniaki wysiano do Berlina.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.